Европейският съюз лиши Унгария от правото да бъде домакин на следващата среща на министрите на външните работи и отбраната заради позицията ѝ по отношение на войната в Украйна.

Това се случва няколко седмици след като Унгария пое председателството на Съвета на Европейския съю, както и на фона на гнева от срещата на министър-председателя Виктор Орбан с руския президент Владимир Путин в Москва по-рано този месец.

Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел заяви, че действията на Унгария трябва да имат последствия и че „трябва да изпратим сигнал, дори и да е символичен“.

Унгария определи този ход като „напълно детински“.

На всеки 6 месеца, по време на всяко ново председателство на Съвета, министрите на външните работи и на отбраната на ЕС провеждат неофициални срещи, на които обсъждат най-големите глобални проблеми, пред които е изправен блокът.

Следващите срещи ще се проведат на 28-30 август и трябваше да се състоят в Будапеща, но в понеделник Жозеп Борел обяви, че вместо това, те ще се проведат в Брюксел.

 

Позовавайки се на коментарите, направени след срещата с Путин, в които Орбан обвини ЕС, че води „провоенна политика“, Борел заяви пред репортери:

„Ако искате да говорите за партията на войната, говорете за Путин.

„Мога да кажа, че всички държави членки - с едно-единствено изключение - се отнасят много критично към това поведение. Мисля, че беше уместно да покажем това чувство и да призовем за следващите заседания на Съвета по външни работи и отбрана в Брюксел“, каза още Борел.

От останалите 26 държави в ЕС само Словакия е подкрепила Унгария в спора.

След решението унгарският външен министър Петер Сиярто написа във Фейсбук:

„Какъв фантастичен отговор измислиха те. Не искам да наранявам ничии чувства, но се чувствам като в детска градина“.

Срещата на Орбан с Путин се състоя като част от описваната от него като „мирна мисия“ – която започна дни след като Унгария пое председателството на Съвета.

Орбан посети и лидерите на Украйна и Китай, както и кандидата за президент на Републиканската партия Доналд Тръмп в САЩ.

Пътуването беше осъдено от страна на лидерите в целия ЕС, като ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен го определи като „нищо друго освен мисия за умиротворяване“.