“Увреждането ми помага“: Слепи жени диагностицират рак на гърдата, хващат го много по-рано

Докато лекарите обикновено откриват тумори с размер 1-2 см, е известно, че обучените слепи жени откриват такива с размери от 6 мм и 8 мм

Снимка: iStock

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  14:53 ч. 07.10.2024 г.
 

Ракът на гърдата е най-често срещаното злокачествено заболяване в Европейския съюз. През 2022 г. новите случаи са около 380 000 – 99% са при жените.

България не прави изключение – у нас годишно около 24% от новите случаи на рак са именно на гърдата. Всяка година около 4000 жени чуват диагнозата. При ранно откриване – този рак е лечим.

Ракът на гърдата е водеща причина за смърт и сред жените в Индия, но проект, който обучава слепи жени да го откриват в ранните етапи, запълва голяма празнина в превантивната медицина​ и им предлага смислена работа.

Пръстите на Неха Сури се движат бавно и прецизно по гърдите. ​Ленти, маркирани с брайлова азбука​, разделят гърдите на пациента на четири части​​​​, посочва NPR.org.

Снимки: Smita Sharma for NPR

​​Познавайки точната мярка на пръстите си, слепите жени опипват мястото по протежение на гърдите, като леко променят натиска, за да установят дали има аномалии. ​​Мебелите в управлявания от правителството здравен център са оскъдни. С нежния си подход Сури гарантира, че жените, ​лежащи пред нея, се чувстват удобно.

Прегледите на гърдите остават табу в Индия​. Културните норми насърчават запазването на интимността, а също така има и страх от диагноза и стигма, свързани с рака. Сури разговаря с жените по време на целия процес, който обикновено отнема между 30 и 40 минути.

Спокойно и меко тя обяснява​ как работи като човек със зрителни увреждания.

​​​​​​„Първото предизвикателство е да накарам пациента да се довери,​ че​ като сляп човек​,​ мога да направя тази работа. Това е най-трудната част“, казва Сури.

Тя е родена с хронично наследствено очно заболяване ретинит пигментоза, което причинява постепенна дегенерация на ретината. Сега ​на ​44 години, тя може да вижда малки количества светлина и тъмнина, но вече не може да чете​ или да разпознава лица.

Според Центъра за изследвания на слепи жени и увреждания на NAB Индия, страната е дом на около 15 милиона слепи жени и жени с увредено зрение, от които само 5% могат да си изкарват прехраната.

След като съпругът на Сури е починал от рак на костите през 2016 г., синът ѝ я насърчава да посети центъра, който изпълнява програми за подпомагане на жените да изградят увереност, да развият основни житейски умения и да намерят работа.

Година по-късно ​Сури ​става една от първите жени в Индия, които се обучават като медицински тактилен изпитател в откриването на рак на гърдата - най-често диагностицираният рак сред ​жените​ по света​.

„Ракът на гърдата не е убиец, докато туморът присъства само в тъканта на гърдата“, казва д-р Франк Хофман - ​немският гинеколог, който излиза с идеята да обучава незрящи жени и жени с увредено зрение да извършват тактилни прегледи през 2006 г.

„Ако успеете да откриете тумора във възможно най-ранен стадий, пациентът ще се възстанови в 90% от случаите“, казва той.

Изследванията показват, че при липса на визуална информация слепите хора могат да развият повишена чувствителност на слуха, докосването и другите сетива. ​​​​​​​

„Хората със зрителни увреждания трябва да тренират интензивно другите си сетива“, ​казва д-р Хофман​.

​„​​​Част от ежедневието на слепите хора е да се ориентират с върха на пръстите си”, посочва още той.

Снимки: Smita Sharma for NPR

​​„Проучванията показват, че чувствителността за откриване на тумори е около 20% по-висока, когато слепите асистенти са включени в изследването“, обяснява Хофман.

„Докато лекарите обикновено откриват тумори с размер 1-2 см, е известно, че те откриват такива с размери от 6 мм и 8 мм“, казва още той.

„При около 40 000 тактилни прегледа на гърдата, слепите жени ще открият 125 допълнителни тумора в сравнение със стандартния преглед с палпация. Това означава, че много пациентки могат​​ да бъдат диагностицирани много по-рано“, отбелязва специалистът.

Снимка: iStock

През последните две десетилетия​ Discovering Hands обучава ​над 80 ​специалисти в Европа, Колумбия, Мексико​,​ Непал ​и Индия.

Към днешна дата около 35 жени са били обучени в Индия и сега прилагат техниката в болници в различни градове.

В Делхи, където е базирана Сури, са прегледали повече от ​6000 жени чрез обществени кабинети.

Обратната връзка от тези, които са били подложени на тактилни прегледи, се характеризира с благодарност, описвайки незрящите жени по различни начини​ като „търпеливи“, „подкрепящи“ и „любезни“.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK