Ярка комета приближава Земята и ще може да се наблюдава от територията на България. Това съобщи физикът от Института по астрономия с НАО при БАН Пенчо Маркишки, цитиран от БТА.
Става въпрос за кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), която бе открита в началото на 2023 г. и предизвика голям интерес сред астрономите заради прогнозите, че ще се наблюдава с висока яркост към края на лятото и през есента на 2024 г.
Кометата премина през перихелия си на 27 септември, на разстояние 58,4 млн. километра от Слънцето. Сега тя се приближава към Земята и ще бъде най-близо до нас на 12 октомври, на разстояние 70,61 млн. километра.
По думите на физика Печно Маркишки тогава се очаква яркостта ѝ да бъде доста висока – около 0,2 видима звездна величина. От 12 октомври C/2023 A3 ще започне да се наблюдава съвсем ниско над западния хоризонт и за кратко, веднага след свечеряване, около 20:00 ч. за района на София. Тогава тя ще бъде в съзвездието Дева, уточни физикът.
На какво разстояние от Земята се намира кометата във всеки момент, може да следите ТУК.
„Ще можем да използваме ярката планета Венера като ориентир – във вечерите след 12 октомври кометата ще се намира на около 25 градуса вдясно и малко по-високо от Венера”, каза Маркишки.
Съветът му към любителите за успешно наблюдение на C/2023 A3 на 12 октомври вечерта е да подберат място с нисък западен хоризонт.
„Ако наблюдателят има достъп до тъмно място с нисък хоризонт извън града, той може да опита да види кометата още на 11 октомври вечерта. И обратно – ако нямате достъп до подходящо място, може да проведете наблюдения на 13 или 14 октомври, когато кометата ще бъде по-високо в небето след свечеряване”, отбеляза физикът.
На всяка следваща вечер ще можем да наблюдаваме кометата на фона на по-тъмно небе и по-високо над западния хоризонт, но с времето нейната яркост ще спада”, посочи Маркишки.
Той допълни, че на 12 октомври вечерта Луната ще бъде във фаза два дни след първа четвърт и ще се намира над хоризонта в посока югоизток-юг.
Тя няма да затрудни особено наблюденията на кометата, но въпреки това един бинокъл винаги би бил от полза.
Той разказа, че преди предстоящия период на вечерна видимост на тази комета, е имало труден за нашите географски ширини период на утринна видимост.
„Периодът започна от 23 септември, когато кометата изгря в 06:15 ч. за София, а на същата сутрин Слънцето изгря само час по-късно. Предвид тази недостатъчна разлика и малката височина на кометата над източния хоризонт, наблюденията бяха силно затруднени. Този период приключи на 4 октомври”, каза физикът.
C/2023 A3 е открита в кадри, заснети на 9 януари 2023 г. от обсерваторията Purple Mountain до град Нанцзин, Китай, а на 22 февруари е заснета от един от роботизираните телескопи на програмата Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS), намиращ се в Южна Африка.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK