Шанс за мира в Украйна. Той е налице след призива на Владимир Путин от сряда за отмяна на сепаратисткия референдум и провеждане на пълноценни президентски избори.
Спирането на бойните действия в Югоизточна Украйна са факт. Но няма сигнали за изтеглянето на руските войски от териториите, които граничат с Украйна. Това е заявил генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен. В същото време се съобщава за активни задкулисни совалки по овладяване на кризата.
С противоречиви настроения сепаратистите в размирния Славянск посрещнаха новината за възможното отлагане на референдума. Мнозина дори не бяха чули за призива на Путин допитването за отцепване от Украйна да не се провежда в Луганска и Донецка област.
„Не знам каква е ситуацията. Знам само, че ще остана тук и ще защитавам дома си. Ще стоя до последно. Ако ни нападнат, ще съм тук. Нашите момчета тук ще направят същото”, заяви проруски привърженик.
Новината за възможното отлагане на сепаратисткото допитване беше посрещната положително от германския външен министър Франк Валтер Щайнмайер, който нарече изказването на Путин конструктивно. Генералният секретар на НАТО обаче не е напълно уверен в пацифистките намерения на Кремъл.
„Русия действа за ескалация на кризата от самото начало. Русия трябва да изпълни своите международни ангажименти, да спре да подкрепя сепаратистите и да изтегли армията си от границата с Украйна, за да се намери политическо решение на кризата”, смята Фог Расмусен.
Вестник "Комерсант" съобщава за активни задкулисни преговори между Русия и Запада за урегулиране на кризата. Преди повече от месец външният министър Сергей Лавров заяви, че Москва ще окаже натиск върху проруските милиции, ако Западът стори същото по отношение на властите в Киев.
Анализатори пък коментират, че изявлението за отмяна на сепаратисткия референдум в неделя не е никаква отстъпка от страна на Русия. Причината е, че милициите, верни на Москва, не контролират напълно нито един регион на Украйна.