Топенето на морския лед в полярните региони заради глобалното затопляне не само увеличава количеството светлина, която прониква в океана, но и променя неговия цвят, установиха учени, цитирани от електронното издание "Юрикалърт" и БТА. 

Има последици за фотосинтезиращите организми като ледените водорасли и фитопланктона, предупреждават морските биолози Моника Соя-Вожняк и Йеф Хюисман от Института за биоразнообразие и динамика на екосистемите към Амстердамския университет. Изследването им е публикувано в изданието Nature Communications.

Двамата учени си сътрудничат с международен изследователски екип, който включва сътрудници от Нидерландия и Дания. Те проверяват как загубата на морския лед променя подводната светлинна среда. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Морският лед и морската вода се различават съществено по начина, по който пропускат светлината. Ледът силно разпръсква светлината и отразява голяма част от нея, като позволява на малко лъчи да проникнат. Ограниченото количество светлина обаче съдържа почти пълния й видим спектър. 

Морската вода пък поглъща червената и зелената светлина, а синята успява да проникне в дълбините. Именно това придава на океана син цвят.

Друга съществена разлика между леда и водата е в ролята на т.нар. молекулни вибрации. Молекулите на водата са свободни да се движат и да вибрират. Те избирателно премахват части от светлинния спектър, като създават условия за достъп до фотосинтеза, казват учените.

Предишни изследвания показаха, че се създават "спектрални ниши" - различни дължини на вълните, достъпни за фотосинтезиращите организми. Фитопланктонът и цианобактериите са развили разнообразие от пигменти, настроени към различните спектрални ниши, което определя глобалното им разпространение в океаните, крайбрежните води и езерата, отбелязват специалистите.

В леда обаче водните молекули са заключени в твърда кристална решетка. Това пречи на молекулярните вибрации, поради което под него се запазва по-широк спектър на светлината. Тази важна разлика играе ключова роля за спектралната промяна, която настъпва при топенето на морския лед.

Когато морският лед изчезне и отстъпи място на откритите води, подводната светлинна среда се променя от широк спектър от цветове към по-тесен, доминиран от синьото. Тази промяна е от решаващо значение за фотосинтезата, е мнението на специалистите.

"Фотосинтетичните пигменти на водораслите, живеещи под морския лед, са приспособени да използват оптимално широката гама от цветове, присъстващи в малкото количество светлина, преминаваща през леда и снега", казва водещият автор на проучването Моника Соя-Вожняк. "Когато ледът се разтопи, тези организми изведнъж се оказват в среда, доминирана от синьото, която не е подходяща за техните пигменти".

С помощта на оптични модели и спектрални измервания изследователите показват, че тази промяна в цвета на светлината не само променя ефективността на фотосинтезата, но може да доведе и до промени във видовия състав. Видовете водорасли, специализирани в синята светлина, могат да получат силно конкурентно предимство в сравнение с ледените водорасли, отбелязват изследователите. 

Според проф. Хуисман тези промени могат да имат каскадни екологични последици. "Фотосинтезиращите водорасли са в основата на арктическата хранителна верига. Промените в тяхната продуктивност или видов състав могат да се разпространят нагоре и да засегнат рибите, морските птици и морските бозайници. Освен това фотосинтезата играе важна роля в естественото усвояване на въглероден диоксид от океана".

Проучването подчертава, че изменението на климата в полярните региони не е само топене на ледовете - то предизвиква фундаментални промени в ключови процеси като предаване на светлина и енергийни потоци в морските екосистеми, отбелязва "Юрикалърт".

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK