Рекордно ниското ниво на морския лед в края на 2023 г. доведе до неуспешно размножаване в една пета (20%) от колониите с императорски пингвини в Антарктида. За това алармират учените от British Antarctic Survey.
Размножаването на най-големия вид пингвини – императорските, е пряко зависимо от морския лед. Моногамните птици снасят яйцата си и отглеждат малките си на заледените брегове. Ако ледът се разпадне твърде рано заради високите температури, пиленцата биват принудени да влязат в морето, преди да са им пораснали водоустойчивите пера, обясняват учените пред Ройтерс.
„Те или ще замръзнат до смърт, или ще се удавят“, отбелязва изследователят Питър Фретуел, който изучава дивата природа с помощта на специални сателити.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Това се е случило в 14 от общо 66 колонии с императорски пингвини в Антарктида през миналата година, когато обемът на морския лед там се сви до рекордно ниско ниво, отчасти предизвикано от изменението на климата. Десетки хиляди новоизлюпени пиленца вероятно са умрели, смятат британските учени.
Обхватът на пролетния и летния морски лед около Антарктида е намалял значително през последните седем години, като през 2022 г. и 2023 г. са регистрирани най-ниските летни нива на ледена покривка.
Учените припомнят също така, че през 2022 г. една трета императорските пингвини са останали без поколение, защото тогава ледът се е разпадал по-бързо в сравнение с 2023 г., а за птиците е било невъзможно да се адаптират толкова бързо към климатичните промени.
Питър Фретуел пояснява, че част от наблюдаваните от него колонии през 2022 г. са сменили местата си за размножаване през 2023 г.
„Някои се преместиха на юг, където ледът е по-дебел, докато други колонии се изкачиха на по-стабилни ледени скатове или големи айсберги, за да имат поколение.
Учените прогнозират, че 99% от императорските пингвини ще изчезнат до края на този век, ако морският лед продължи да намалява поради промените в климата.