Светът „губи битката” срещу ебола заради липсата на глобална солидарност и неосъзнаване на заплахата от епидемията за глобалната икономика, заяви президентът на Световната банка Джим Йон Ким.

„Продължавам да смятам, че светът не е разбрал какъв е възможният по-неприятен риск, не само за икономиката на Западна Африка, но и за глобалната икономика, и ние все още губим битката”, каза той на пресконференция във Франция с президента Франсоа Оланд и ръководителите на Международния валутен фонд, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, както и на други международни организации.

Според Джим Йон Ким въпреки огромните усилия действията във връзка с ебола са силно закъснели. Той също така се обърна с призив към западните страни да спрат да мислят само за границите си, а да ангажират още хора и ресурси за борбата с вируса в Западна Африка.

По данни на Световната здравна организация броят на починалите вследствие на ебола е достигнал 4546 души от 9191 известни случаи в най-тежко засегнатите страни - Гвинея, Либерия и Сиера Леоне. Случаи на заразяване бяха регистрирани и в Нигерия, Сенегал, Испания и САЩ.

Засилени мерки във Франция

Френското правителство реши да засили мерките в борбата срещу вируса ебола, „както на национално, така и на международно равнище”, заяви френският министър-председател Манюел Валс. В позицията му се посочва, че Париж възнамерява „да направи всичко, за да помогне на страните от Африка”, които в най-голяма степен бяха засегнати от епидемията.

"Френските служби са готови за възможна поява на случаи на ебола на френска територия", се казва в изявлението на Валс. Сред конкретните мерки са въвеждане на засилен медицински контрол по френските летища за пътниците от всички самолети, пристигащи от страните в Западна Африка, както и увеличаване на помощта.

Паника в САЩ

Полицията в Пентагона затвори вход на сградата и част от южния му паркинг, след като жена се почувствала зле и казала на служителите на бърза помощ, че наскоро е била в Западна Африка. Според окръжните власти жената е откарана в местна болница, а по думите на говорител на Пентагона като превантивна мярка е затворена за автомобили и пешеходци част от огромния паркинг на военното ведомство на САЩ.

Междувременно круизен кораб с американска медицинска сестра на борда, лекувала пациент с ебола, пътува обратно към САЩ, след като най-малко две страни от Карибския регион отказали да го пуснат да акостира в пристанищата им. Държавният департамент на САЩ съобщи, че жената е под карантина на борда на кораба.

Болничната служителка е имала досег с проби от болния от ебола пациент, който почина миналата седмица в Тексас. Корабният лекар следи здравословното й състояние, като тя няма висока температура или други симптоми на болестта, каза говорителката на американското дипломатическо ведомство Джен Саки.

  • Епидемията от ебола официално затихна
  • Заразените от ебола в Западна Африка са най-малко от началото на годината
  • Случай на ебола в Италия
  • СЗО е регистрирала за два дни в Западна Африка 25 смъртни случая от ебола
  • Повече от 26 000 души са се заразили с ебола от началото на епидемията
  • СЗО призна за сериозни пропуски при овладяването на вируса на ебола
  • Последният заразен с ебола пациент в Либерия почина
  • Британска медицинска сестра е излекувана от ебола с експериментално лекарство
  • Една година епидемия - ебола остава глобална заплаха
  • "Лекари без граници" обвини световната общественост в бездействие срещу ебола