Конкурс за написване на нов национален химн започва днес в Швейцария. В него ще могат да участват всички нейни граждани. Списание "Икономист" разяснява причините, довели до организирането на състезанието.
През 2004 г. бе внесено предложение за по-модерен химн, насочен към всички национални езици, а през 2006 г. бе създадена комисия, която да промени текста така, че всички швейцарци от всички религиозни и политически течения да могат да го пеят по време на Европейското първенство през 2008 г. Нито една от идеите не се осъществи.
Сегашният национален химн представлява тържествена мелодия, изсвирена за пръв път от швейцарския монах Алберих Цвисиг пред жители на швейцарския град Цуг. След като набира популярност в няколко кантона на Швейцария, нарастват призивите тя да стане национален химн. През 1981 е обявена официално за химн под името"Швейцарски псалм", след като в продължение на 20 години, от 1961 г., изпълнява ролята на временен химн.
Макар и творбата на Цвисиг да е относително популярна, когато е въведена, сред швейцарците тогава е имало разделение по въпроса дали да се откажат от стария химн "Rufst du mein Vaterland" (Щом повикаш, мое отечество) и се стига до безизходица, отбелязва "Икономист", цитиран от БТА.
Много швейцарци все още изпитват по-голям патриотизъм към стария химн, написан през 1811 г. и създаден въз основа на мелодията на композирания през 1745 г. британски химн "Бог да пази кралицата". Двете мелодии обаче причинявали объркване по време на спортни събития и в крайна сметка старият химн е заклеймен като нешвейцарски.
Сега обаче шумът е не около мелодията, а около текста, койтое написан през 1835 г., коментира "Икономист". Според Швейцарското общество за защита на публичния интерес (ШОЗПИ), което насърчава швейцарските ценности и организира новия конкурс, той противоречи на съвременната швейцарска конституция, създадена през 1848 г., само няколко години след композирането на химна.
Малцина са швейцарците, които могат да го пеят на националния празник на страната 1 август, отбелязва "Икономист". Предложенията за нов химн трябва да се основават на ценностите, изложени в преамбюла на конституцията - демокрация, солидарност и приемане на различността. Въпреки че според правилата на конкурса мелодията трябва да е разпознаваема във всякакви нови предложения, се позволява известна поетическа свобода.
Според ШОЗПИ ако ритъмът е по-бърз, това би помогнало на швейцарците да поставят думите, докато слушат музиката. По мнение на организатора на конкурса сегашният ритъм наподобявал повече погребален марш, отколкото обединяващ припев като Марсилезата или веселото темпо на бразилския.
Предложенията ще се оценяват от 30-членно жури, в което влизат експерти по йоделно пеене, самобитни поети, преподавател по теология и рапър. Но дори и да посочат победител, окончателното решение за отказ от Швейцарския псалм ще е на Федералния съвет (правителството). Щом му бъде представен новиятхимн, той ще избере дали да се консултира с 26-те кантона или да го подложи на парламентарно гласуване. Може да има и референдум.
С оглед на предишни опити за промяна, процесът може да отнеме поне още четири-пет години, заявява ШОЗПИ. Това оставя време да се преведе текстът на официалните езици в Швейцария, френски, немски, италиански и реторомански, както и новото предложение за химн да се върти по радиото, отбелязва "Икономист".