Брюксел предложи първата по рода си Европейска стратегия за отбрана. Освен с войната в Украйна, има ли тя връзка и с предстоящите избори в Съединените щати?

Връзката е безспорна. Какъвто и да е изходът от изборите там, целта е Европа да е независима в отбранителната си промишленост. Въпреки че няма да го чуете все още официално, има сериозни притеснения относно бъдещата роля на Вашингтон в НАТО, ако Доналд Тръмп спечели изборите и евентуално поиска оттегляне.

„Европа трябва да се събуди по спешност“, заяви преди дни председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. От началото на войната в Украйна 75% от оръжията, които държавите членки са закупили, са произведени извън Европа.

Днешното предложение не иззема компетенциите на държавите членки относно собствените им войски. Но 27-те отделни армии в момента имат различно оборудване, често несъвместимо помежду им.

Комисията отчита, че 90% от производството на оборудването за отбрана е концентрирано в едва няколко държави.

Затова и новата стратегия предвижда държавите членки да инвестират заедно в европейското производство на оръжия и боеприпаси. През следващите три години ще бъдат инвестирани 1,5 млрд. евро. Ускоряването ще има за цел и подпомагането на Украйна с боеприпаси във войната с Русия. 

Междувременно президентът на Унгария ратифицира договора за присъединяване на Швеция към НАТО. Будапеща обаче ще блокира кандидатурата на нидерландския премиер Марк Рюте за бъдещ генерален секретар на пакта. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement