Разбрахме се с Русия и с Иран, че по въпроса за Башар няма да се разберем – така държавният секретар на САЩ Джон Кери обобщи днешната среща за Сирия във Виена.
Осем часа продължиха дискусиите на първите дипломати на общо 17 страни, ангажирани в процеса за слагане край на конфликта в Сирия. Срещата беше предшествана снощи от разговор на външните министри на Русия Сергей Лавров, на Турция Феридун Синирлиоглу, на Саудитска Арабия Адел ал Джубейр и държавният секретар на САЩ Джон Кери.
И „Виенската четворка”, и разширеният й формат не достигнаха до общи крайни решения и не подписаха съвместна декларация. Но сама по себе си днешната среща е окуражаващ успех.
Върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Федерика Могерини дори я нарече „историческа:
„Това беше една дълга, много дълга, но плодотворна среща. Обсъдихме всички важни въпроси, сложени на масата. Ще продължим да търсим обща позиция, но можем да кажем, че вече успяхме да намерим обща основа за бъдещите разговори. Тази среща не беше лесна, но е историческа, защото в нея за първи път участваха всички заинтересовани страни. И то, бих казала, в доста конструктивна атмосфера".
Преди седмица „четворката” се срещна за първи път и постигна съгласие за общи основи за разговор. Освен тях, днес в хотел „Империал” в австрийската столица дойдоха външните министри или техни заместници на още 13 други държави.
Такова бързо разширяване на формата и приобщаване към мирния процес на толкова страни с различни позиции показва, че вече има реална основа за намиране на някакво, макар и половинчато на първо време решение.
Силно разделени и разединени за бъдещето на Сирия и на президента Башар Асад, на една маса на днешните преговори се събраха и десетилетните врагове Иран и Саудитска Арабия.
Иран е най-мощната шиитска държава в света и подкрепя всички шиити в региона – от алауитите на клана Асад в Сирия до Хизбула в Ливан и бунтовниците хути в Йемен.
Саудитска Арабия пък финансира всички сунитски правителства и фондации по света, като от милиардите й се възползват и най-радикалните салафистки групировки като Ал-Кайда и Ислямска държава.
Една от малкото общи позиции на участниците в днешната среща е, че след края на войната Сирия трябва да запази териториалната си цялост.
Общото виждане е, че след войната в страната трябва да бъде установено светско правителство, което има доверието на всички общности; да бъдат проведени избори с участието на всички сирийци, включително и на напусналите страната; подобряване на хуманитарната ситуация вътре и в бежанските лагери зад граница.
Има и известно разбирателство за съдбата на Башар Асад. Общото мнение е, че той трябва да остане на власт през един преходен период. Смята се, че разумен и приемлив срок са няколко месеца. Според Анкара, този преход може да продължи символичните 6 месеца.
Русия не държи ал-Асад непременно да остане президент, а позицията й е, че сирийският народ трябва сам да определи кой да го управлява и това трябва да стане на избори.
Най-непримирима срещу сегашния президент е Франция:
"Водихме дискусии в продължение на 8 часа. Има, разбира се, въпроси, по които нямаме съгласие и основният от тях е бъдещата роля на г-н Башал ал-Асад. За нас нещата са ясни – той е основният виновник за бедствието в Сирия и естествено, въобще не може да става дума той да е част от бъдещето на страната", заяви министърът на външните работи на Франция Лоран Фабиюс.
На виенската среща беше потърсен и отговорът на въпроса кои опозиционни формации могат да бъдат включени в процеса.
Според германския външен министър Франк-Валтер Щайнмайер, успехът на срещата е в това, че наред с големите световни сили в процеса са се включили и съседите на Сирия.
Същевременно Белият дом използва срещата на толкова дипломати във Виена, за да си възвърне позагубените след руските удари позиции в размирния регион.
Първо Пентагонът обяви, че изпраща 50 военни инструктори от специалните части в помощ на умерената Свободна сирийска армия. Малко по-късно президентът Обама обяви, че увеличава изтребителите си в турската база Инджирлик, която е на стотина километра от сирийската граница.
Директорът на американското национално разузнаване Джеймс Клапър пък омаловажи намесата на Москва, като определи поведението на Владимир Путин в Сирия като „импровизиране ден за ден”.
Най-окуражителната новина от днешната среща е, че след две седмици същите участници ще се съберат отново в Париж.