Учените са разработили „самосмилаща се пластмаса“, която според тях може да помогне за намаляване на замърсяването. За това разказва Би Би Си.

Полиуретанът практически се използва във всичко – от калъфи за телефони до маратонки, но е труден за рециклиране и основно се складира на депата за отпадъци.

Изследователите обаче вече имат решение, което звучи по-скоро като научна фантастика. Те предлагат включването на спори от бактерии, които ядат пластмаса. Така практически те са създали самоунищожаваща се пластмаса.

Спорите остават латентни по време на полезния живот на пластмасата, но се връщат към живот и започват да усвояват продукта, когато са изложени на хранителните вещества в компоста (биотор).

„Има надежда, че можем да намалим замърсяването с пластмаса на природата“, каза изследователят Хан Сол Ким от Калифорнийския университет в Сан Диего.

Оказва се, че може да има допълнително предимство в това да се влагат спори при производството на пластмаса – те я правят по-здрава и увеличават издръжливостта на опаковките.

Снимка: iStock

„Нашият процес прави материалите по-здрави, така че удължава полезния им живот. След това, когато опаковката е готова за изхвърляне, ние сме в състояние да я разградим преди тя да попадне в околната среда, независимо как се изхвърля“, коментира и съавтора на изследването Джон Покорски.

В момента процесът на разграждане се наблюдава единствено в лабораторни условия, но процесът може да бъде наблюдаван и в реалния свят след няколко години. „За целта трябва да се намери производител“, добави Джон Покорски.

 

Видът бактерия, добавена към пластмасата, се нарича Bacillus subtilis – широко използвана в ежедневието на хората като хранителна добавка и пробиотик.

За да действа така, както искат учените, бактериите трябва да бъдат генетично модифицирани. Така те ще могат да издържат на много високите температури, необходими за производството на пластмаса.

Снимка: iStock

Не всички обаче приемат с оптимизъм тази идеята за биоразградима пластмаса. Някои учени твърдят, че е много по-добре на първо място да се намали количеството на използвана пластмаса в световен мащаб.

Неотдавна приключи предпоследният кръг от преговорите на ООН за бъдещ международен договор за пластмасите. Той цели постигането на глобално споразумение за справяне със замърсяването с пластмаси.

Проф. Стив Флетчър, директор на Revolution Plastics Institute към Университета в Портсмут, каза по време на форума, че най-ефективният начин за справяне с тези отпадъци е да се постигне съгласие за глобално законодателство, което да води до съкращението на производството на пластмаса.

„Трябва да се внимава с потенциални решения от този вид, които биха могли да създадат впечатлението, че трябва да се тревожим по-малко за замърсяването на околната среда с пластмаса“, каза той пред Би Би Си.