Петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН не постигнаха споразумение на днешното си закрито заседание по предложената от Великобритания проекторезолюция, която би разрешила употребата на военни средства срещу Сирия, предаде Асошиейтед прес.
Ако документът бъде подложен на гласуване, Русия и Китай почти сигурно ще му наложат вето. Тези две страни и в миналото са блокирали опити за санкциониране на режима на Башар Асад. Великобритания подготви проекторезолюцията в момент, сред западните държави все по-упорито се говори за необходимостта от нанасяне на удар на Сирия.
Американски представители, включително вицепрезидентът Джо Байдън, обвиниха правителството на президента Башар Асад в употреба на химически оръжия близо до
Дамаск миналата седмица. САЩ не са представили конкретни доказателства, а инспекторите на ООН не са подкрепили тези твърдения, отбелязва АП.
Проекторезолюцията бе изпратена на петте правителства за консултации. Русия повтори възраженията си срещу международна намеса в сирийската криза. Постоянният представител на САЩ в ООН Саманта Пауър призова да се предприемат "незабавни действия" в Сирия, предаде ИТАР-ТАСС. Според източник от световната организация
представителите на Русия и Китай са напуснали срещата час след започването й.
От постоянното представителство на Русия към ООН впоследствие уточниха, че представителите на Русия и Китай са напуснали заседанието след завършването му и не е имало никакъв демарш. Според дипломати руснаците са повторили аргументите на външния си министър Сергей Лавров за опасностите от военна операция и са заявили, че няма доказателства, че сирийският режим е извършил нападение с химическо оръжие.
Китай е наблегнал на значението на "Женева 2" - международната конференция за постигане на политически преход в Сирия, която обаче все още не е организирана.
Според говорител на британския премиер Дейвид Камерън проекторезолюцията би разрешила "всички необходими мерки съгласно Глава 7 от Устава на ООН за защита на цивилните от химически оръжия". Глава 7 разрешава употребата на международни въоръжени сили в подкрепа на решения на организацията.