Броят на жертвите след труса в Непал взема застрашителни размери с всеки изминал ден, разказват специалните пратеници на bTV Иван Георгиев и Борис Пинтев. Загиналите вече са над 7000.
В най-голямата болница в Катманду продължават да идват хора от цялата страна. На нейна територия работят десетки доброволци. На този етап им трябва най-вече храна.
Макар че капацитетът на най-голямата болница в столицата Катманду е 600 легла, в момента там са настанени над хиляда човека.
„В първият момент се появи една тълпа от 400 души пред вратите на болницата. Не пуснахме никого вътре - лекувахме ранените направо на улицата, заради всеобщия страх от нови трусове”, каза изпълнителният директор проф. Суайн Палит.
Бедствието засегна 8 милиона души, а над 7000 загубиха живота си. Очаква се броят на загиналите да се увеличи двойно, защото най-пострадалите райони все още са откъснати от света.
„Хората умират, умират, умират. Всички къщи са разрушени - няма вода, няма палатки. Те са под открито небе”, откровен бе професорът..
Тези на които не успеят да помогнат в най-голямата и стара болница в Катманду, завършват на брега на свещената река Багмати. В клади са положени телата на загинали от земетресението местни жители.
Според хинднуистката традиция, те трябва да изгорят напълно, докато не останат човешки следи.
Обикновено за денонощие се изгарят по 25 тела. Веднага след земетресението са били 400-500.
Днес два труса с магнитуд около 5 по Рихтер изкараха оцелелите по улиците и накараха мнозина да потърсят подслон в палатковите лагери.