Разузнавателната информация, която свързва сирийския президент Башар Асад или неговия вътрешен кръг с предполагаемото нападение с химическо оръжие, при което загинаха най-малко 100 души, „не е на 100 % сигурна”.

Съществуват въпроси, свързани с това, кой практически контролира химическите складове на Сирия, както и съмнения, че лично Башар Асад е заповядал нападението.

Това заявяват пред агенция АП неназовани осведомени източници от американските специални служби.

Президентът на САЩ Барак Обама обяви безпрекословно в сряда, че сирийското правителство е отговорно, докато се изгражда основата за очаквана американска военна намеса, припомня агенцията.

Въпреки това мнозина американски официални лица повтарят израза „не е сигурна забивка” (not a slam dunk), за да опишат реалната ситуация – с референция към изказването на тогавашния директор на ЦРУ Джордж Тенет, който през 2002 г. настояваше че разузнавателната информация за оръжията за масово поразяване на Саддам Хюсеин е „сигурна забивка” – което се оказа абсолютно невярно.

Доклад от Офиса на директора на националното разузнаване на САЩ, който трябва да показва доказателствата срещу Сирия е пълен с уговорки и предупреждения. Документът настоява, че силите на Асад са най-вероятно отговорни за нападението, като подчертава пропуските в информаицята, с която разполагат САЩ.

Сложната картина повдига въпроса, дали е възможно нападението от 21 август, по-късно да бъде свързано с подкрепяни от „Ал Кайда” бунтовници срещу режима в Дамаск.

В допълнение специалните служби на САЩ не могат с точност да посочат къде се намират военните складове и арсеналите на армията на Башар Асад, особена в светлината на честите им премествания.

Американското разузнаване разполага със сателитни снимки, които показват придвижване на сирийска военна техника, но не могат винаги със сигурност да посочат в какви направления се придвижват войските и с каква цел.

В допълнение, засеченият телефонен разговор между сирийски представители, за химическото нападение от 21 август, е между официални лица на много ниско ниво и практически не свързва Башар Асад с химическата атака.

  • Увеличаването на руското военно присъствие може да ожесточи конфликта в Сирия
  • След няколко месеца можело да има документ за примирие в Сирия
  • Обама и Путин се разбраха за нови разговори за Сирия, но не и за Асад
  • Генералният секретар на НАТО е готов за преговори с Русия за Сирия
  • В Северна Сирия е документирано нападение с химическо оръжие
  • Съветът за сигурност на ООН прие за първи път единодушно декларация за Сирия
  • Жертвите от въздушните удари в сирийския град Дума са близо 100
  • Най-малко 80 души са убити при въздушни удари край Дамаск
  • САЩ обвиниха Дамаск, че е засилил атаките с варели бомби в Сирия
  • Над 240 000 са жертвите на четирите години война в Сирия