Сенатската комисия по международните отношения на САЩ официално одобри използването на военна сила в Сирия в отговор на атаката с химическо оръжие с 10 гласа „за" и 7 - „против". Проекторезолюцията се очаква да бъде гласувана от целия състав на Сената през следващата седмица.

Силно дебатираният документ одобрява използването на ограничена военна сила в Сирия в продължение на 90 дни, както стана ясно още преди официалното й гласуване. В същото време не разрешава изпращането на американски войници на сирийска територия.

Междувременно стана ясно, че арабски държави са предложили да поемат разходите за евентуалната силова намеса на САЩ в Сирия, обяви американският държавен секретар Джон Кери.

Ограниченият военен удар срещу Сирия се очаква да струва „десетки милиони" долари, съобщи военният министър Чък Хейгъл по време на слушанията в Комисията.

Въпреки днешното гласуване съдбата на проекторезолюцията при по-широкото гласуване в Сената все още не е ясна, отбелязват наблюдателите.

Белият дом приветства бързата работа на сенаторите от външната комисия.

Обвиненията на Русия

В същото време напрежението в Близкия изток нараства още повече, след като Русия изпрати голям ракетен крайцер в Средиземно море като своеобразен отговор за съвместните ракетни изпитания на Израел и САЩ в региона. Турската армия изпрати допълнителни военнослужещи и въоръжения по границата със Сирия.

Русия официално обвини бунтовниците срещу режима в Сирия, че са използвали зарин по време на офанзивата си срещу Алепо в началото на годината. В документ от 100 страници се посочва, че опозиционните Бригади „Ал Насър", които тясно свързани с „Ал Кайда", стоят зад химическата атака.

Използваните край Алепо боеприпаси не принадлежат на сирийската армия и са били изработени ръчно, съобщиха от руското външно министерство. Това твърдят руски специалисти, които разследват инцидента с използването на токсични вещества.

Срещата на Г20

Предстои среща на Г20 в Санкт Петербург, която ще бъде използвана за обсъждане на бъдещата война в Сирия. Според британската преса премиерът Дейвид Камерън и президентът на САЩ Барак Обама няма да имат предварителна среща.

Камерън призова Обама да атакува Сирия, но не успя да убеди Камарата на представителите да го подкрепи и това го принуди да отхвърли участието на Великобритания в евентуални военни операции.

Барак Обама ще разговаря с френския си колега Франсоа Оланд, който все още обмисля дали да подкрепи ударите на САЩ.

  • Увеличаването на руското военно присъствие може да ожесточи конфликта в Сирия
  • След няколко месеца можело да има документ за примирие в Сирия
  • Обама и Путин се разбраха за нови разговори за Сирия, но не и за Асад
  • Генералният секретар на НАТО е готов за преговори с Русия за Сирия
  • В Северна Сирия е документирано нападение с химическо оръжие
  • Съветът за сигурност на ООН прие за първи път единодушно декларация за Сирия
  • Жертвите от въздушните удари в сирийския град Дума са близо 100
  • Най-малко 80 души са убити при въздушни удари край Дамаск
  • САЩ обвиниха Дамаск, че е засилил атаките с варели бомби в Сирия
  • Над 240 000 са жертвите на четирите години война в Сирия