Едно от най-страховитите места в Латвия от времето на Съветския сюз - бившата централа на политическата полиция КГБ, започна да посреща посетители и отбеляза това с изложение, което разкрива мрачните й тайни, предаде „Ройтерс” в петък.
Изложбата в Рига отвори врати точно когато Латвия, Литва и Естония - три бивши съветски републики, споделиха страха си от възраждането на империализма в Русия, управлявана днес от бивш офицер на КГБ, Владимир Путин, отбелязва агенцията.
„Повечето изпадат в шок", разказва за посетителите Ая Абенс, гид на експозицията, разположена по етажите на внушителната сграда в стил „ар нуво". Построена през 1912 г., тя е превърната в местен щаб на КГБ, когато Съветският съюз нахлува през 40-те в балтийските страни.
„Дошли да разгледат, някои се отказват и не влизат. Случва се да избухнат в сълзи. Тогава разбираме, че навремето са били затворници тук - те самите или техни близки", обяснява екскурзоводът пред една от килиите в подземията. Видимо развълнувана, г-жа Абенс разказва, че там е имало помещение за екзекуции.
„Точно до вратата, водеща към двора. Отвън паркирали камион със запален мотор, за да заглушава всички звуци. После хвърляли тялото отзад и го откарвали", обяснява тя.
По-късно КГБ избира друго място за екзекуциите, а същата килия превръща в павильон и агентите си купуват от там цигари. „Посрещаме понякога руснаци, убедени, че всичко това са измислици. Други обаче - пак от Русия, ни казват, че тази изложба им е отворила очите", заявява Абенс.
Посетителите виждат край входа дървена кутия, останала от комунистическата епоха: хората пускали там молби, за да научат съдбата на арестувани роднини - но и доноси срещу свои съседи или колеги.
Няколко етажа по-нагоре атмосферата е съвсем различна. Прясно боядисаните коридори греят с ослепителна белота, арт инсталации приканват за размисъл върху тоталитаризма и неговите престъпления.
Те припомнят участта на 60-те хиляди латвийци, изселени в Сибир по заповед на Йосиф Сталин, главно между 1941 и 1947 г. Мнозина така и не се завръщат оттам.
Разтърсваща е например инсталацията, наречена „латвийски куфар". Тя задава въпроса, поставян принудително пред всеки осъждан на изгнание: Какво ще вземете, ако КГБ ви даде две минути да си стегнете багажа?
В една от залите се виждат разхвърляни по пода куфари, писма, амулети, плюшени мечета и дори стиска пръст от гроба на нечий съпруг или съпруга. Всички предмети са автентични, грабнати в суматохата от изселваните и донесени обратно, щом им разрешили да се върнат.
Не се знае обаче какво ще стане със зданието на КГБ - това създава доста главоболия на градските власти. Изложението е организирано в рамките на тазгодишната програма „Рига - европейска столица на културата" и щом приключи, постройката се очертава пак да стане офисна сграда или хотел.
Разположена е в самия център на столицата, но кървавото й минало отблъсква потенциалните наематели. „Изпълнена с драми, историята й отпъжда хората", потвърждава Байба Страутмане от Агенцията за държавното имущество, която стопанисва имота. „Имаше слухове, че ще я правят на хотел, но това е малко вероятно", казва тя.
Засилва се натискът сградата да стане постоянен музей, при все че в Латвия вече има голям музей на окупацията, представящ главно престъпленията на съветския режим.
Кнутс Скуйениекс, писател и бивш политзатворник, подкрепя тази идея. „Вярно е, че сградата има лоша репутация, но според мен градът има нужда от нея. Не можеш да избягаш от историята. Не помня подробности, но ми се ще да видя килията, където ме държаха", добавя той.