Над 600 случая на сексуални посегателства, извършени от духовници, са регистрирани през последните две години в Италия, показват резултатите от доклад на италианските католически епископи, цитиран от “Асошиейтед прес”.

Докладът обхваща само жалбите от местни италиански църковни власти през последните две години, не се споменават стотици други случаи. 

В него са посочени 89 предполагаеми жертви и 68 предполагаеми извършители.

“Италианската епископска конференция проучва 613 случаи и сигнали, съхранявани във ведомство на Римската курия за доктрината на вярата във Ватикана”, обясни генералният секретар на Италианската епископска конференция Джузепе Батури.

Батури каза, че някои от 613-те случая може да са били архивирани, а в други да има информация за множество жертви на един и същ предполагаем извършител.

Той направи изявленията на пресконференция, на която представи доклад за защитата на непълнолетните лица в църквата.

Проучването обхваща периода 2020 г. - 2021 г. То показва, че през тези години 89 предполагаеми жертви са съобщили за сексуален тормоз или непристоен език и поведение в лоното на църквата. По-голямата част от потърпевшите са били на възраст между 10 и 18 години по време на извършването на престъплението.

За изготвянето му Италианската епископска конференция, заедно с експерти, е провела проучване в 226-те епархии на италианската католическа църква. 166 от тях са отговорили на запитването.

Монсеньор Лоренцо Гицони, ръководител на Националната служба за закрила на детето на италианската църква, заяви, че бройките, посочени в доклада са значителни, като се има предвид, че през проучвания период църковните дейности са били преустановени или намалени поради COVID-19.

Докладът е озаглавен „Злоупотреби на духовенството в Мериленд“ и идентифицира 115 свещеници, които са били съдебно преследвани за сексуално насилие и/или са били публично посочени от епархията като „достоверно обвинени“ в сексуално насилие. Докладът включва също имената на други 43 свещеници, обвинени в сексуално насилие, но неидентифицирани публично от архиепископията.