Русия може да се изкуши да отдели други области от Украйна след Крим, за да ги включи в проекта си за Евразийски съюз. Такъв сценарий прогнозира координаторът на Германия за Русия и председател на Германо-българския форум Гернот Ерлер, цитиран от Франс прес.

Нищо няма да промени волята на Москва да присъедини Крим към територията си след планирания за неделя референдум, заявява Ерлер за седмичното издание на Бундестага "Дас парламент". Въпросът за анексирането на Крим "отдавна е решен от руските ръководители и нищо не позволява днес да смятаме, че можем да променим това", изтъква експертът.

Руският президент Владимир Путин искаше да включи цяла Украйна в проекта си за Евразийски съюз - еквивалент на ЕС за страните от бившия Съветски съюз - преди политическата криза и опозиционните демонстранти да накарат украинския президент Виктор Янукович да избяга от страната и да го свалят от власт на 22 февруари, припомня АФП.

"Резервният вариант за Путин е поне някакви части от Украйна да влязат в неговия Евразийски съюз. От тази гледна точка е възможно Крим да е само началото", заяви Ерлер.

В петък руският външен министър Сергей Лавров увери на среща с държавния секретар на САЩ Джон Кери в Лондон, че Москва "няма и не може да има намерението да нахлуе в Югоизточна Украйна с претекста, че трябва да се защитят правата на руснаците, унгарците, българите и украинците", отбелязва Франс прес.

Наблюдателска мисия в Крим

Междувременно в Крим започна работа мисия международни наблюдатели - ден преди референдума за присъединяването му към Русия, предаде ИТАР-ТАСС. Мисията от Европейския институт за наблюдение на демокрацията и изборите със седалище Брюксел е в състав 30 души, представители на Полша, Австрия, Франция, Германия, Белгия, България, Унгария, Гърция, Италия и Латвия.

Сред наблюдателите има депутати от Европейския парламент, членове на европейски национални парламенти, европейски експерти по международно право и правозащитници, съобщи координаторът на мисията, директорът на Европейския център за геополитически анализ Матеуш Пискорски.

"Наблюдателите планират да посетят всички райони на Крим и да проверят дали процедурите по подготовка и провеждане на референдума са в съответствие с местното законодателство и с международните стандарти по организиране на референдуми", каза Пискорски.

Той добави, че в мисията има хора с богат опит от наблюдаване на избори в европейски страни и страни от Общността на независимите държави (включваща 11 от 15-те бивши съветски републики). Мисията е дошла в Крим по покана на кримската избирателна комисия.

  • Русия е главният враг на Украйна, се казва в новата украинска военна доктрина
  • ЕС удължава с шест месеца санкциите заради конфликта в Украйна
  • Бан Ки Мун осъди възобновяването на насилието в Украйна
  • Порошенко пак поиска да бъдат разположени миротворци в Украйна
  • Порошенко обвини Путин, че "иска цяла Европа"
  • Порошенко: Няма гражданска война в Украйна, има окупирана територия
  • Драматично видео показва как се нарушава примирието в Украйна
  • Ройтерс: Русия разполага тежка военна мощ на границата с Украйна
  • САЩ дадоха нови кредитни гаранции на Украйна
  • Президентът на Украйна подписа спорни закони за десъветизация на страната