Правилното функциониране на Европейския съюз зависи от способността на двете най-големи страни членки - Франция и Германия - да преодоляват своите различия, каза днес председател на Европейския съвет Херман ван Ромпой, цитиран от ДПА.
"Разбира се, те са само две от 28-те страни членки, но представляват двата политически и икономически начина на мислене в съюза, и ако те не се договорят за обща насока, нещата стават много трудни", каза Ван Ромпой по-малко от месец, преди да сдаде председателството на новоизбрания му наследник - досегашния полски премиер Доналд Туск.
"Тяхното съгласие не е достатъчно условие, но често е необходимо такова", продължи Ромпой, говорейки на конференция в Рим. Според него кризата на еврото и украинската дилема са били най-големите предизвикателства по време на 5-годишния му мандат.
"Украинската криза беше и е най-сериозната заплаха за европейската сигурност след края на Студената война. Когато си играеш с границите, значи си играеш с мира", добави той.
Ван Ромпой продължи, че ЕС е изправен пред екзистенциална заплаха, ако не се справи с продължаващата икономическа криза. "Ако ние не успеем да покажем на хората осезаеми резултати в икономическия растеж и разкриването на работни места в идните години, ако не можем да демонстрираме, че всички тези жертви и усилия дават резултат, европейската идея ще се окаже под много сериозен натиск", предупреди европейският президент.
Накрая той оживи залата с интересна забележка. "Като редовен посетител в правителствените дворци в други столици, не мога да не отбележа, че повечето от тях изглеждат, не бих казал пищни и луксозни, но по-хубави от офисите в съветски стил, които имаме в Брюксел", отбеляза Ромпой.