България и Румъния да бъдат приети в Шенген без повече бавене - за това призова в годишната си реч за състоянието на Европейския съюз председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

За разлика от досегашната подкрепа от Брюксел, сега фон дер Лайен добави и благодарност към България и Румъния за работата им с нелегалната миграция.

„Укрепихме защитата на границите. Европейските агенции засилиха сътрудничеството си с държавите членки. И искам да благодаря по-специално на България и Румъния за водещата им роля в прилагането на добри практики в областта на убежището и връщането. Те го доказаха - България и Румъния са част от нашето Шенгенско пространство. Нека ги допуснем в него, без да се бавим повече“, заяви Урсула фон дер Лайен.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Последва и първа реакция от вицепремиера и министър на външните работи Мария Габриел.

„Нашата работа продължава интензивно с двете държави, които все още имат някакви съображения, но нека не ги смесваме. От една страна по отношение на Нидерландия е много положителна стъпка заявката, която и днес беше дадена от комисията, но не забравяйте, че комисията изпрати и още един много силен сигнал през юли, когато предложи да бъде сложен край на механизма за сътрудничество. Това е една от най-важните задачи през следващите дни. След това България трябва да покаже спрямо Нидерландия дългосрочен ангажимент по отношение на върховенството на закона“, каза Габриел.

По време на речта България беше спомената и в частта за опустошителните наводнения през последните седмици в няколко държави членки.

Украйна пък присъства на 22 места в текста. Европа се ангажира с възстановяването на страната с инвестиция от нови 50 милиарда евро.

„Това е моментът, в който Европа трябва да отговори на историческия призив. В свят, в който някои се опитват да откъснат една по една държавите, не можем да си позволим да оставим европейските граждани. Мястото на Украйна е в нашия съюз. Мястото на Западните Балкани е в нашия съюз. Мястото на Молдова е в нашия съюз“, заяви Урсула фон дер Лайен.

Тя каза, че ако е необходимо, Съюзът трябва да промени правилата си и да е готов да работи с 30 и повече държави членки. Бяха цитирани три имена за разширяване: Украйна, Молдова и Сърбия.