„България и Румъния са част от нашето шенгенско пространство, нека ги пуснем вътре“, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в годишната си реч, когато стигна до темата за миграцията.
„Искам да благодаря на България и Румъния, че ръководят пътя. Те са лидери – показаха най-добри практики и за миграцията, и за връщането. България и Румъния са част от нашето шенгенско пространство. Нека ги пуснем вътре без повече забавяне“, каза Фон дер Лайен, след което последваха бурни аплодисменти.
„Когато Европа е смела и обединена, нещата се получават – но работата ни не е свършила“, обобщи председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в годишната си реч пред Европейския парламент.
„Благодарение на този парламент, успяхме да изпълним над 90% от политическите насоки, които представих през 2019 г. Работата не е свършила, нека се изправим отново и да продължим да изпълняваме ангажиментите си“, каза още тя.
Фон дер Лайен подчерта, че след по-малко от 300 дни предстоят избори, в проява на нашата забележителна демокрация. „Това е време за размисъл върху състоянието на нашия съюз и работата на техните представители“, каза тя.
„Ще видим каква Европа искат хората. Най-младите гласоподаватели ще бъдат родени едва през 2008 г. Те ще помислят за войната, за въздействието на климата, за изкуствения интелект“, добави Фон дер Лайен.
По думите ѝ Съюзът отразява визията за бъдеще след Втората световна война, бъдеще на мира и благоденствието. „Когато разговарям с младите хора, виждам същата визия, същото убеждение, че Европа отново трябва да отговори на призива на история“, каза председателят на ЕК.
Европейският зелен пакт
„Тази година лятото е най-горещото в историята. Гърция и Испания бяха засегнати от ужасни пожари, а няколко седмици по-късно бяла залети от наводнения. Видяхме хаоса, който може да предизвика екстремното време от Словения до България, както и в целия съюз“, каза Фон дер Лайен.
Тя добави, че Европейският зелен пакт се е появил именно заради нуждата да защитим планетата си. „Започнахме мандата с дългосрочна перспектива“, каза още тя.
Фон дер Лайен обяви, че от този месец ЕС ще проведе серия от диалози за чист преход с различните промишлености. „Ние вярваме, че прехода към декарбонизация е от съществено значение за конкурентоспособността ни в Европа“, каза още тя.
„Амбицията ни е ясна. Бъдещето на чистите технологии трябва да бъде създадено в Европа – това е нашата цел“, подчерта Фон дер Лайен.
Според нея нелоялните търговски практики на Китай са попречили на редица предприятия. "Ето защо справедливостта в световната икономика е толкова важна – тя засяга живота и бита на хората", каза тя.
„Държавните субсидии на Китай изкривяват пазара в сектора на електрическите превозни средства. ЕС започва разследване на идващите от Китай електрически превозни средства“, обяви председателят на ЕК, като добави:
„Трябва да се справим с тези нелоялни практики. Нека намалим риска, а не да прекъснем отношенията с Китай.“
Човешки права и равенство
„Бих искала да ви благодаря за пионерството, което имаме в насока равенство между половете“, каза Фон дер Лайен.
„Знам, че колегите тук подкрепят нашите предложения за борба с насилието срещу жени и тук отново искам в закон да бъде написано, че НЕ означава НЕ. Няма истинско равенство без свобода от насилие“, каза още председателят на Европейската комисия.
Дигиталните технологии
„Интернет е създаден като инструмент за споделяне на познания, за свързания на хора, но е място за огромни предизвикателства, дезинформация, опасно съдържание и риск за личните ни данни“, каза председателят на ЕК.
По думите ѝ комисията е получила стотици предупреждения от разработчици и специалисти да се смекчат рисковете.
„ИИ трябва да бъде световен приоритет заедно с други рискове като пандемия и ядрени войни. ИИ е достъпен, мощен и адаптируем към редица сфери на употреба – и граждански, и военни. Европа заедно с партньорите си трябва да бъде водеща за рамката на ИИ, базирана на три стълба – защита, управление и водещи иновации“, допълни Фон дер Лайен.
„Основният ни приоритет е изкуственият интелект да се развива с фокус за хората. По прозрачен и отговорен начин“, каза още тя.
Войната в Украйна
Европейската комисия ще предложи да се разшири обхватът на временната закрила за украинците в ЕС, обяви Урсула фон дер Лайен.
„Ще бъдем на страната на Украйна на всяка стъпка по пътя ѝ. Толкова дълго, колкото е необходимо. От началото на войната четири милиона украинци намериха убежище в нашия Съюз. И искам да им кажа, че и днес те са все така добре дошли, както и през онези съдбовни първи седмици. Осигурихме им достъп до жилищно настаняване, здравеопазване, пазара на труда и много повече“, каза Фон дер Лайен.
Тя допълни, че с предложението за Акт в подкрепа на производството на боеприпаси, ЕС помага за посрещането на непосредствените нужди на Украйна във войната.
„Ето защо предложихме допълнителни 50 милиарда евро за период от четири години за инвестиции и реформи. Така ще помогнем за изграждането на бъдещето на Украйна и за възстановяването ѝ като модерна и просперираща държава. Защото бъдещето се вижда ясно. И този Парламент го заяви силно: Бъдещето на Украйна е в нашия Съюз“, каза още тя.
Разширяването на ЕС
Урсула фон дер Лайен припомни „Деня за добре дошли в Европа“ преди 20 години.
„Този ден беше триумф на решителността и надеждата след тежестта на миналото. И през следващите 20 години станахме свидетели на икономически успех, който подобри живота на милиони хора. Нека да има друг такъв ден, на който ще кажем „Добре дошли в Европа“ на нови държави членки и ще станем свидетели на нови икономически успехи“, каза тя.
„Смятам, че следващото разширяване също трябва да бъде катализатор за напредък“, каза още председателят на ЕК.
В заключението на речта си Урсула фон дер Лайен заяви, че бъдещето на нашия континент зависи от избора, който правим днес.
„Хората в Европа искат Съюз, който отстоява правата им в моменти на силна надпревара за надмощие. Но искат и Съюз, който ги закриля и е близо до тях, като партньор и съюзник в ежедневните им битки. И ние ще се вслушваме техния глас. Ако нещо е от значение за европейците, то е от значение за Европа4, категорична е тя.
„Континент в хармония с природата и начело на новите технологии. Континент, обединен в свобода и мир. Още веднъж — сега е моментът Европа да отговори на призива на историята. Да живее Европа“, завърши тя под звука на бурни аплодисменти.
Цялата реч на председателя на Европейската комисия можете да прочетете тук.