Голяма американска компания, която отглежда животни за медицински тестове, е глобена с рекордните 35 млн. долара, след като през 2022 г. от нейния обект в щата Вирджиния са спасени 4000 бигъла, предаде Би Би Си.
Според Министерството на правосъдието на САЩ това е най-голямата глоба, издавана някога по Закона за защита на животните.
„Envigo (името на компанията - бел.ред.) насърчаваше бизнес култура, която даваше приоритет на печалбата и удобството пред спазването на закона“, се казва в изявлението на Кристофър Кавано, прокурор на САЩ за Западния окръг на Вирджиния.
„Този безсърдечен подход доведе до тежки последици: нехуманно отношение към животните и замърсяване на нашия воден път“, каза още той.
Компанията майка се съгласи да плати рекордното 8-цифрено споразумение. Тя се съгласи също така да не развъжда кучета през следващите 5 години.
„Ние не сме спазили стандартите за хуманно отношение към животните и околната среда и се извиняваме на обществеността за вредите, причинени от нашето поведение“, се казва в изявление на уебсайта на компанията от понеделник.
Развъдникът беше съден още през май от Министерството на правосъдието на САЩ. Федералната агенция го обвини в множество актове на жестокост към животните.
Инспекторите са установили, че някои кучета са били умъртвявани, вместо да получават основни ветеринарни грижи за заболявания, които могат лесно да бъдат лекувани. Освен това животните са били хранени с храна, която е съдържала червеи, плесен и изпражнения, а на някои кърмачки не е било давано нищо за ядене.
Спасяването на 4000 кучета от обекта през август 2022 г. доведе до общонационални усилия на приютите за животни да намерят на кучетата нови собственици в САЩ.
В понеделник Министерството на правосъдието заяви, че Envigo е признала, че е „заговорничила за съзнателно нарушаване на Закона за защита на животните, като не е осигурила, наред с други неща, адекватни ветеринарни грижи, достатъчен персонал и безопасни условия на живот за кучетата“.
Сестринското дружество на развъдчика, Envigo Global Services Inc, също е признало, че е нарушило Закона за чистите води, като не е пречиствало правилно отпадните води, което се е отразило неблагоприятно на здравето на кучетата и е замърсило околната среда.
Споразумението предвижда компанията да плати 22 млн. долара на правителството на САЩ, както и да плати около 1,1 млн. долара на Оперативната група за борба с животните във Вирджиния и около 1,9 млн. долара на Хуманното общество на САЩ за помощта им за спасяването на бигълите.
Сделката ще бъде официално одобрена от съдия на 7 октомври.