Има ли връзка между Руския червен кръст (РЧК) и пропагандната машина на Кремъл във връзка с войната в Украйна? Международни организации призовават за разследване.

През последните дни организацията Червеният кръст е подложена на критики, че клонът им в Русия работи в подкрепа на политиката на Кремъл, когато трябва да бъде неутрален. Сред доводите са изказвания на ключови фигури в РЧК, като например президентът, който е част от про-путинска патриотична организация. Други висши членове на организацията пък се изказаха, че „мир с украинските нацисти е невъзможен“.

Има данни също, че РЧК участва и във военното образование на деца.

Тревогите за участието на РЧК в машината на Кремъл допълнително се засилват заради изтекли документи, с които се сдоби естонското издание „Делфи“ и сподели с други медии, сред които и „Гардиън“. Според документите Кремъл планира да замести работата на международната организация Червен кръст в Украйна като спонсорира други организации.

От централата на Червения кръст заявиха, че „твърденията се разглеждат много сериозно“.

Международната федерация на Червения кръст наблюдава общо 191 международни клона на организацията и може да прекрати дейността им, ако не се спазват принципите на организацията. Всички клонове получават финансирането си от правителствени и частни дарения. Въпреки това Червеният кръст работи на базата на принципите „неутралност и независимост“.

Снимка: Reuters

Участието в „патриотична организация“ на Путин

Според данните шефът на РЧК Павел Савчук, който е на 29 години, е член на централното управление на т.нар. „Руски народен фронт“ – организация, създадена от Владимир Путин, която е собственик и на търговската марка Z, символът на войната на Русия в Украйна.

Според централата на Червения кръст няма данни Савчук да е участвал активно в организацията и от март 2022 г. вече не е неин член. През февруари тази година снимка със Савчук изчезна от сайта на организацията малко след като се появиха обвиненията срещу него, отбелязва „Гардиън“.

Друга съмнителна дейност на Савчук е подписването на меморандум между РЧК и детски лагер „Артек“, който се намира в Крим. Мястото е обект на санкции от Запада заради практиката на „патриотично образование“ на украински деца. Според американското разузнаване някои от децата там не им е позволено да се приберат при семействата си.

Снимка: Reuters

Съмнителни изказвания

От „Гардиън“ цитират също изказвания на ключови фигури в РЧК.

Според тях след инвазията на Русия в Украйна, шефът на регионалното звено на РЧК в Твер Николай Добилев се е изказал негативно за украинската армия.

Добилиев коментирал, че докато „руската армия се бие с чест, украинските военни стреляли в гърба им“. „Как можем да говорим за мир, когато украинските нацисти извършват военни престъпления?“, питал Добилиев в интервю за руски медии.

Валери Бурковски, шеф на РЧК в Ориол, присъствал на церемония по полагане на цветя и засаждане на дървета на военен мемориал в Русия. „Всяко дърво, което ще посадим тук днес символизира вярването, че доброто ще възтържествува над злото, с което Русия е принудена да се бие“, казва той пред присъстващите на събитието.

„Гардиън“ разполагат и със снимки на членове на РЧК с брандирани жилетки, които присъстват на военно обучение на малки деца. На някои от тях са заснети с деца в лагера на Спецназ, където са обучавани на ръкопашен бой, използване на хладни оръжия и стрелба с „Калашников“.

Снимка: Reuters

Пари за „фалшиви“ РЧК

Според изтеклите документи Кремъл се готви да финансира нови клонове на РЧК в окупирана Украйна. Според данните за 2024 г. е предвиден бюджет от 677 милиона рубли или 5,8 милиона британски паунда за финансиране. От тях 115 милиона рубли са отделени за т.нар. „нови територии“.

Ако РЧК работи в окупирани от Русия територии в Украйна това би било погазване на международните закони на Червения кръст, отбелязват от изданието.

През юни миналата година руската новинарска агенция ТАСС публикува заглавие, според което членове на РЧК са присъствали на раздаване на помощи в окупираните части на Украйна. В материала им има и видео, на което се вижда Екатерина Сукачева – представител на РЧК. Малко след публикуване от ТАСС променят заглавието на „Донецкият Червен кръст“ раздава помощи.

Ако Червеният кръст централно реши да прекрати дейността си на територията на Русия, това няма да е за първи път. Миналата година подобно решение доведе до спирането на организацията в Беларус, след като нейният регионален президент се похвали, че Кръстът е спомогнал за депортирането на украински деца към Беларус.

Потенциални дисциплинарни наказания могат да бъдат наложени единствено след разследване на Червения кръст. От там коментираха: На този етап събираме информация. Това отнема време. След като разгледаме всички обвинения, ще вземем решение“.