Великобритания регистрира най-големия ръст на чуждестранни работници от началото на пандемията. Последните данни на Службата за национална статистика показват, че те са с 223 хил. повече за година, на са предимно от страни извън Евросъюза.

С Брекзит настъпи краят на свободното придвижване на българи към Великобритания. Сега за това са необходими скъпи визи, които работодателите трябва да осигуряват, а процесът е бавен и труден. Данните показват, че едва 43 000 граждани на Европейския съюз са получили виза за работа през 2021. Много малка част от тях са наши сънародници.

Промяната след Брекзит поставя мигрантите от ЕС при едни и същи условия с тези от останалата част на света, но предизвика оплаквания от работодатели, които срещат затруднения при намирането на квалифициран персонал.

„Великобритания има огромна нужда от работна ръка в строителството и в ИТ сектора, както и в сферата на услугите, което прави намирането на персонал значително по-трудно заради препятствията, които трябва да бъдат прескочени за получаване на виза за хората от Съюза. Изпитваме затруднения с намирането на работна ръка във всички сектори защото не можем да разчитаме на работна ръка от Европейския съюз. Тези трудности водят и до този ръст“, казва Крис Харви, специалист по набиране на персонал.

Изискването за гарантирана минимална заплата затруднява наемането на работници за места, на които се плащат по-малко от 25 600 паунда или около 60 хил. лв. годишно, каквото е изискването за получаване на работна виза, за да имаш право да работиш на Острова.

Хотелиерството е загубило 98 000 работници, а услугите за поддръжка, включително почистване и поддръжка, са намалели с 64 000 работници от Съюза.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement