„Днес в Русия е свещен ден, Денят на славянската писменост, а писмеността е дошла при нас именно от македонските земи“. Това написаха като поздрав в „Туитър“ към Северна Македония от руското посолство в Скопие, като се твърди, че думите са лично на руския президент Владимир Путин.  

„Честитим на братския македонски народ Деня на светите Кирил и Методий, който се чества като национален празник“, пише още в приветствието.

Публикацията в социалната мрежа предизвика полюсни реакции – от благодарност към „братския руски народ”, през нападки към Москва до обидни коментари за българите. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Остра позиция зае и българският евродепутат от ВМРО Ангел Джамбазки, който определи твърденията като лъжа. 

„Ето това в една от най-позорните Ви фалшификации. И най-жалката. Писмеността и православието са пренесени в днешна Русия от България. И това е факт. "Македонската" азбука е създадена заедно с македонската нация в Москва през 1945та година. А лъжите са истински позор. Засрамете се“, написа Джамбазки в отговор на публикацията на руското посолство в Северна Македония. 

Цитатът е от 2017 г. Тогава Путин беше заявил по време на срещата си с тогавашния македонски президент Георги Иванов в Москва, че славянската писменост идва в Русия от македонската земя.

След остра реакция от България, Москва обясниха, че имат предвид географскoто понятие.

На страницата на руските дипломати в „Туитър“ последва и втора публикация:

„Невъзможно е да се оцени значението на Светите Кирил и Методий за развитието на славянските езици, включително руския и македонския. Трудно е да си представим много от най-големите богатства на световната литература без писмеността, която ползваме, благодарение на солунските братя, се казва в втора публикация на руското посолство в РС Македония“.

Темата за произхода на славянската писменост беше коментирана по време на заседанията на Съвместната комисия между България и Северна Македония. До консенсус не се стигна.