Италиански учени твърдят, че са открили доказателства, че Торинската плащаница може наистина да е била плащаницата, в която Исус Христос е бил увит след разпятието, предава The Independent.

Новото изследване се противопоставя на противоречиви предишни, които я датират като средновековна.

Най-проучваният археологически артефакт в света е обект на спорове още с появяването ѝ през 1350 г., носейки бледо изображение на човек, за което някои смятат, че е на Христос.

Противоречиво проучване, проведено през 80-те години на миналия век, датира плащаницата между 1260 и 1390 г. сл. н. е., определяйки я като средновековен фалшификат.

Новото изследване, използващо рентгенови лъчи за проверка на ленени нишки от плащаницата, проследява произхода ѝ чак до времето на Христос.

Въпреки че изследването, публикувано в списание Heritage, не дава заключение дали плащаницата всъщност е била използвана при погребението на Христос, тя е датирана отпреди 2000 години.

Според учените предишният анализ може да е бил погрешен поради замърсяване.

Изследователите казват, че целулозата, съдържаща се във влакната на плащаницата, е остарявала бавно от XIV век поради по-ниските стайни температури в Европа.

Учените могат да заключат, че плащаницата е двайсет века, само ако допълнително изследване потвърди, че тя е съхранявана при средна температура от около 22 градуса и относителна влажност от около 55 процента в продължение на 13 века, преди да се появи.

Последните изследвания могат да помогнат на историците да проверят хипотезата си за произхода на плащаницата.

Те могат да проверят например дали условията, подробно описани в новото изследване, съвпадат с възможните местоположения в света и историческите периоди, в които плащаницата би могла да се съхранява преди нейната документирана история.