Съединените щати непрестанно стават жертва на огнестрелни атаки като кървавия инцидент в Нютаун. Независимо от многобройните трагедии в страната, властите остават безучастни, когато стане дума за контрола над огнестрелни оръжия, отбелязва в свой анализ Си Ен Ен.

Какво привързва американците толкова към техните оръжия?

270 млн. огнестрелни оръжия са притежание на цивилни американски граждани в момебнта. Това превръща Америка в най-въоръжената нация в света. Част от тези оръжия за нещастие попадат в ръцете на хладнокръвни убийци.

По данни на една от организациите, които лобират против свободното притежанието на оръжия, повече от 100 000 души стават жертви на престрелки всяка година. През 2010 г. има над 30 000 смъртни случая, причинени от огнестрелни оръжия.

Снимка: Архив, Getty Images/Guliver Photos
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Американската конституция обаче остава непроменена. Втората поправка в нея гарантира сигурността на свободната страна, защитавайки правото на обикновенния гражданин да притежава оръжие.

Такъв е основният закон в продължение на повече на два века. Опитите на Вашингтон за контрол върху достъпа до огнестрелни оръжия и съответно тяхната употреба е частичен и повърхностен.

През 2008 и 2010 г. Върховният съд даде рамо на либералните закони, като ограничи контрола, който налагат държавата и местните власти. В няколко дела висшият орган на съдебната власт изтълкува спорния според мнозина текст на Втората поправка в полза на личния характер на оръжейните права.

Членове на конгреса, привърженици на идеята за свободно притежание на оръжия, също се активизират. Приблизително половината американски щати са приели закони, които позволяват на собствениците на огнестрелни оръжия свободно да го носят със себе си на определени публични места. Почти същият брой щати позволят на хората да използват го използват в смъртоносна самозащита, когато са изправени пред заплаха, дори в случаите когато могат да се излязат от ситуацията, без да си служат с насилие.

Политиката определя законите, групи за натиск и лобита определят нея

В допълнение на това голямо влияние оказва и Конгресът, който работи за отхвърлянето на контролна над огнестрелните оръжия.

Американските граждани от своя страна са раздвоени в отношението си към подобни мерки. Според изследвания а Си Ен Ен и „Галъп” някои от американците подкрепят настоящите закони за притежание на оръжия. Другата част от анкетираните обаче искат да има по-големи ограничения. Американците, които не желаят да има никакъв контрол над свободното притежание на огнестрелни оръжия са малцинство.

Вчерашният ден отново почерни Съединените щати, след като 20 деца и шестима възрастни станаха жертви на поредна престрелка в учебно заведение. Случаят отново предизвика дискусиите относно свободното притежание на оръжия.

Смъртоносните престрелки, превърнали се в запазена марка на Америка, изглежда не провокират властите да предприемат нови мерки за намаляване на щетите, а страната остава все така въоръжена, коментират авторите на анализа.

  • 26 детски площадки за 26-те жертви на трагедията в Нютаун
  • Жена опитала да изкара пари от трагедията в Нютаун
  • Невиждан ръст в продажбите на оръжия в САЩ
  • Америка почете паметта на загиналите при трагедията в Нютаун
  • Убиецът от Нютаун се ядосал, че майка му ще го праща в психиатрия
  • Обама ще подкрепи закона за ограничаване на автоматичните оръжия
  • Америка се прощава с децата, които бяха убити в петък
  • Обама поиска от администрацията си да предложи оръжейни ограничения
  • Погребват жертвите от училището „Санди Хук”
  • Ще промени ли трагедията в Нютаун законите за притежание на оръжие?