Трагедията, в която двайсет първокласници и шестима възрастни бяха застреляни в Кънектикът, отново отвори дебата за закона за притежание на оръжие в Щатите. Произходът на оръжието на убиеца още е неясно, но се смята, че 20-годишният Адам Ланза е използвал един или няколко от петте пистолета, закупени от майка му. Защитници на реформата изявиха твърдо настояване за по-строг контрол.

Президент Барак Обама обеща през сълзи „значителни действия”, добавяйки: „Страната ни е минавала през това прекалено много пъти”. Какво точно има предвид той с тези думи?

Трагедията в Нютаун следва миналогодишната стрелба над членката на конгреса Габриел Гифърдс, когато шестима други намериха смъртта си. Нещастието се повтори през юли тази година, когато 12 души бяха застреляни в кино в Колорадо. Много американци критикуват президента поради провала му да предприеме директни действия за законите за притежание на огнестрелно оръжие.

Снимка: БГНЕС, архив
Снимка: БГНЕС

Липсата на реакция е приета най-вече като липса на политическа предприемчивост. Въпреки това трябва да се вземе под внимание историята на САЩ като страна, която е белязана от дългогодишни либерални закони за възможността на гражданите да предпазват себе си и близките си чрез притежание на лично оръжие.

Според проучване от юли 2012 на над 62 серийни убийци, провеждано в САЩ от 1982, три четвърти от 139-те огнестрелни оръжия, използвани от убийците, са били притежавани от тях законно. В държава с 270 милиона оръжия, където правото да притежаваш е споменато в конституцията, защитници на контрол на оръжията са предпазливи да твърдят, че промяната ще настъпи. Все пак, това е нация, където Националната Оръжейна Асоциация (NRA) има повече от 4 милиона члена, а на всеки 100 американци принадлежат 88,8 оръжия, доказателство, че Америка е най-въоръжената страна на човек на население в света.

Въпросът сега е дали стрелбата в Нютаун ще промени това. Президентът беше тих, когато Върховният съд разшири контрола за оръжията, разрешавайки да се носи, дори на места като барове, училища и църкви. Критици също твърдят, че президентът се е провалил да осигури спазването на съществуващи правила, особено проверки на миналото на хора с криминално досие или душевно болни. След престрелката обаче отношенията към притежание на оръжие са по-негативни от всякога. Веднага след инцидента говорителят на Белия Дом Джей Карни каза, че „днес не е денят да обсъждаме контрола на оръжията”. Последвалото възмущение от американската публика е послужило за знак на президента, че нацията желае промени.

Множество предложения за контрол на оръжията са се представяли през последните години, но нито едно от тях не е стигнало до гласуване. Привърженици на промяната твърдят, че ако някога е имало силна нужда от нов закон, то това е в отговор на скорошната трагедия.

Кампания за по-строг контрол относно притежание на оръжия се води в момента в САЩ. Участниците в нея твърдят, че 48 000 американци ще бъдат простреляни и убити по време на втория мандат на Обама. Те апелират, че „сега Е времето да говорим за оръжия. Сега Е времето да предотвратим още безсмислена смърт.”

Поради изключителния шок, който трагедията предизвика, се създава политическа атмосфера, която би могла да „разтърси” нацията от съществуващата парализа по този въпрос. В миналото промени в закона за оръжията са се случвали единствено като отговор на необичайно шокиращи престрелки или подобни явления.

„Този път това, което видях, е различно, политици, които обикновено отбягват спорния въпрос, го обсъждаха” – твърди Каролин МакКарти, демократ от Ню Йорк. Тя вярва, че хората, които са пострадали или загубили от оръжие, трябва да бъдат чути – „Може би ситуацията се променя и страната е готова да поеме сериозни действия по въпроса.”

В събота демократът от Кънектикът Ричард Блументал коментира темата: „Аз отивам във Вашингтон и ще повдигна проблема и смятам, че е време този разговор да бъде подновен, диалогът отново да започне и Сенатът да прецени дали този тип действия са необходими”.

Кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг е сред критиците на Обама – „ Значителни действия не са достатъчни. Имаме нужда от незабавни действия. Всичко това сме го чували преди. Това, което не сме видели, е лидерство – нито от Белия Дом, нито от Конгреса.” Неговите думи, изречени в предаване на NBC, целят да подтикнат Обама към действия – „Време е президентът да се изправи и да нареди на жителите на страната какво трябва да правим, а не да иде в Конгреса и да попита те какво желаят. Това трябва да е Приоритет Номер 1 за него.”

Защитници на правата на носителите на оръжие са тихи. 31 сенатори, републиканци и демократи, които открито се противопоставят на по-стриктни закони за оръжията, са били поканени в NBC заедно с кмета Блумбърг. Нито един от тях не е приел поканата. Националната оръжейна асоциация също няма изявления след масовата трагедия.

  • 26 детски площадки за 26-те жертви на трагедията в Нютаун
  • Жена опитала да изкара пари от трагедията в Нютаун
  • Невиждан ръст в продажбите на оръжия в САЩ
  • Америка почете паметта на загиналите при трагедията в Нютаун
  • Убиецът от Нютаун се ядосал, че майка му ще го праща в психиатрия
  • Обама ще подкрепи закона за ограничаване на автоматичните оръжия
  • Америка се прощава с децата, които бяха убити в петък
  • Обама поиска от администрацията си да предложи оръжейни ограничения
  • Погребват жертвите от училището „Санди Хук”
  • Обама ще направи всичко, за да няма трагедии като тази в Нютаун