Зачестилите заради глобалното затопляне горски пожари в световен мащаб нанасят щети не само с унищожаването на растителност и животни, но и допълнително влошават качеството на въздуха.

Димните аерозоли влияят на времето и климата, като променят образуването на облаци и отразяването или абсорбирането на слънчевата енергия от атмосферата.

Директно от пожарите се отделят по-големите частици в атмосферата, но образуването на ултрафините частици до момента е било пренебрегвано. Те са с големина под 100 нанометра и се е смятало, че бързо се „изчистват“, като полепват по по-големите частици.

Екип изследователи установи, че това не е напълно вярно. Ултрафините частици в дима от растителните пожари в Амазонските гори се задържат в атмосферата, влияейки на климата.

Снимка: iStock

Изводите от тяхното проучване са, че тези ултрафини частици могат да засилят буреносните облаци и да предизвикат интензивни валежи.

 

Изследването задълбочава разбирането за това как растителните пожари произвеждат аерозоли, които могат да повлияят на времето и изменението на климата.

Очаква се това изследване да запълни голяма празнина в разбирането на ултрафините частици и да отвори нови изследователски граници, като подчертава големите потенциални въздействия върху образуването на облаци, образуването на дъждовни облаци, краткосрочните и дългосрочните времеви условия. Изследването е публикувано в списание One Earth.

Използвайки специален компютърен модел, наречен WRF-Chem, който може да прогнозира времето и химията на въздуха, изследователите разбраха как се образуват ултрафини частици в дима от горящи растения и дърва.

Техният анализ показва, че за да се запази точното количество от тези малки частици във въздуха и да се отчете колко се губят поради по-големите частици, моделът трябва да включва и съединение, наречено Диметиламин (DMA). То се получава при изгаряне биомаса.

Моделът помага да се обясни защо ултрафините частици остават във въздуха на тези нива.

Снимка: iStock

Микрофизични симулации на облаци показват, че ултрафините частици могат да причинят по-силна буря и по-силен дъжд, докато по-големите частици, директно излъчени от пожари, забавят и потискат дъжда.