Геополитическите теми доминират на последното заседание на Европейския парламент за тази година. Сирия след режима Асад – това е първият дебат в дневния ред на евродепутатите.
Голямата въпросителна е какви отношения трябва европейският блок да изгради с новото управление в Дамаск.
Новият ръководител на Сирия Ахмед ал Шараа обеща различните въоръжени групировки в страната да бъдат разпуснати и включени в редиците на редовната армия.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Лидерът на ислямистката коалиция, свалила режима на Башар Асад, призова за вдигане на международните санкции, за да се позволи на сирийските бежанци да се завърнат в родината.
Някои групи, сред които ЕНП и „Обнови Европа“ призоваха съюза да увеличи хуманитарната помощ, а от Прогресивния алианс на социалистите и демократите припомниха, че правата на малцинствата трябва да бъдат запазени на всяка цена.
Отпор за диалог с новата власт в Дамакс дойде от крайната десница, която смята, че новата власт няма да бъде различна предвид миналото на нейния лидер Ахмед ал Шараа.
„Асад доказа отново и отново, че никога няма да има мирна, обединена и стабилна Сирия. Няма регион на стабилност под неговото управление. Русия и Иран използваха Сирия, за да прокарат своите дестабилизиращи стратегии, вредни за нашите ключови интереси. Сега има историческа възможност и ние, европейците, трябва да действаме решително и сплотено”, заяви върховният представител на ЕС по външна политика Кая Калас.
По-рано първият дипломат на Европейския съюз заяви, че териториалната цялост, суверенитетът и държавните институции в Сирия трябва да бъдат запазени. И допълни, че всички форми на екстремизъм трябва да изчезнат.
Депутатите се разделиха и по темата за бежанците и трябва ли да бъде възстановено правото за убежище на сирийците, или те трябва да бъдат върнати у дома.
Друга тема на обсъждане в Европарламента са антиправителствените протести в Грузия и данните за репресии от страна на грузинската полиция.
По обяд ще бъде връчена наградата "Сахаров" на венецуелската опозиция – лауреатите тази година са признатият от Европейския парламент за легитимен президент на Венецуела Едмундо Гонзалес и лидерката на демократичните сили Мария Корина Мачадо.
Евродепутатите ще коментират и социалните мрежи като Х и Тик Ток, криещи рискове за почтеността на изборите в Европа.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK