Затворът „Седная'“ в Сирия, известен като „кланицата“ на Башар Асад, трябва да бъде третиран като местопрестъпление, заяви преди bTV експерт от „Амнести Интернешънъл“.

За случващото се зад решетките разказва бившият затворник на режима „Асад“ Кайс ел Мурад в специално интервю за bTV.

Той е съосновател на Асоциацията на затворниците и изчезналите хора в „Седная“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Мурад е сред хилядите сирийци, които носят белезите на това страшно място. Казва, че е пратен в затвора, защото участва в мирен протест срещу режима на Башар Асад.

„Моментът, в който влизаш в „Седная“, те посрещат с така нареченото „парти за добре дошъл“… Отвеждат те със завързани очи до подземен етаж, където ти нареждат да се съблечеш чисто гол и да легнеш на земята. След това военните полицаи брутално бият по произволен и безмилостен начин. Забранено е дори издаването на звук“, разказва Мурад.

По думите чу освен изтезания, затворниците са подложени на глад и са лишени от дневна светлина.

„Леки заболявания можеха да са фатални – няколко от моите съкилийници издъхнаха от различни болести при тези тежки условия“, допълва мъжът.

„Седная“ се превръща в политически затвор след избухването на протестите и последвалата война през 2011 г. Не е ясно колко са убитите, но в доклад от 2017 г. „Амнести Интернешънъл“ допускат, че само до 2015 г. екзекуциите без съд и присъда достигат 13 000.

Докладът е изготвен на базата на разкази на бивши надзорници и затворници, посочва експертът на организацията за Близкия изток и Северна Африка Филип Лутър.

„В „Седная“ сирийските власти са екзекутирали масово извънсъдебно затворници. Нашите открития бяха, че са обесели вероятно хиляди затворници Вярваме, че става въпрос за между 5000 и 13 000 души, които са били екзекутирани в периода септември 2011 г. – декември 2015 г. Историите са наистина ужасяващи, драматични“, коментира Лутър.

Хуманитарни организации отбелязват, че в затвора са пращани предимно протестиращи, политически опоненти и дезертирали военни.

Според Държавният департамент на САЩ в „Седная“ вероятно е имало крематориум за прикриване на масовите убийства.

„Знаем за обвиненията и анализирахме това, което беше възможно от сателитни изображения. Можехме да видим предполагаемото място на крематориума, както и масови гробове, които бяха до бялата сграда на „Седная“, където вярваме, че много от затворниците са били обесени. „Седная“ трябва да бъде третиран като местопрестъпление“, обяснява още Филип Лутър.

Експертите призовават доказателствата от „Седная“ да бъдат запазени, за да се разследва случилото се там.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK