Подписаната сделка между САЩ и Украйна: Вижте параметрите на споразумението (ДОКУМЕНТ)

В документа прави впечатление езика на САЩ спрямо Русия, както и отношението на Вашингтон към желанието на Украйна за присъединяване към Европейския съюз

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  16:48 ч. 01.05.2025 г.

Украйна и Съединените щати подписаха в сряда споразумение, силно насърчавано от президента на САЩ Доналд Тръмп, което ще даде на Съединените щати преференциален достъп до редкоземни метали в Украйна и инвестиции във възстановяването на страната.

Редкоземните елементи са група от 17 метала, използвани за направата на магнити, които превръщат енергията в движение за електрически превозни средства, мобилни телефони, ракетни системи и друга електроника.

Геоложката служба на САЩ счита 50 минерала за критични, включително редкоземни метали, никел и литий. Критично важните минерали са от съществено значение за индустрии като отбраната, високотехнологичните уреди, аерокосмическата промишленост и зелената енергия.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Украинските депутати споделиха текста на споразумението за природните ресурси, подписано между Киев и Вашингтон.

Споразумение между правителството на Украйна и правителството на Съединените американски щати за създаването на Американо-украински инвестиционен фонд за възстановяване:

Ето какво е включено в сделката

Двете страни подписаха споразумението във Вашингтон след месеци на понякога напрегнати преговори, като несигурността продължаваше до последния момент, като се говореше за евентуална спънка в последния момент.

Споразумението създава съвместен инвестиционен фонд за възстановяването на Украйна, докато Тръмп се опитва да осигури мирно уреждане на тригодишната война на Русия в Украйна.

Прави впечатление, че езикът, използван от САЩ при обявяването на сделката, е значително по-суров към Русия, отколкото обикновено се използва от администрацията на Тръмп.

Нефт и газ, наред с минералите

Въпреки факта, че голяма част от разговорите около сделката са свързани с минералните богатства на Украйна, споразумението включва и клаузи за нови петролни и газови проекти и инфраструктурата около тях. Във всички случаи ресурсите остават в украинска собственост, въпреки че САЩ ще получат съвместен достъп. Това се разглежда като смекчаване на украинската позиция, тъй като не беше включено в по-ранните проекти на сделката.

Няма пречка за амбициите на Киев за членство в ЕС

Украйна отдавна се стреми да се присъедини към Европейския съюз и преговорите за присъединяване официално започнаха миналия юни. В Киев имаше известни опасения, че споразумението за ресурсите може да попречи на способността на Украйна да се присъедини към ЕС, ако предостави преференциално третиране на американските инвеститори, тъй като Киев и Брюксел вече имат стратегическо партньорство по отношение на суровините.

Но текстът на споразумението казва, че САЩ не възразяват срещу желанието на Украйна да се присъедини към Европейския съюз и необходимостта това споразумение да не противоречи на този процес.

В него се казва също, че ако Украйна трябва да преразгледа условията на споразумението поради „допълнителни задължения“ като част от присъединяването към ЕС, тогава САЩ се съгласяват споразумението да бъде изменено след преговори. Освен това Киев заявява, че САЩ ще подкрепят допълнителни трансфери на инвестиции и технологии в Украйна, включително от ЕС и други места.

Военният ангажимент на САЩ отново е на дневен ред...

САЩ определиха споразумението като задължително за подписване, ако Украйна иска да продължи да получава военна помощ. Първият вицепремиер на Украйна Юлия Свириденко, която отлетя за Вашингтон, за да подпише споразумението, заяви, че то предвижда САЩ да окажат нова помощ в бъдеще, като например системи за противовъздушна отбрана. Това също би означавало промяна в стратегията на Тръмп, който се стреми да намали военната подкрепа за Украйна, откакто се завърна в Белия дом.

Изглежда, че няма конкретни гаранции за сигурност от САЩ, нещо, което Украйна и Европа отдавна настояват Белият дом да предостави.

Печалбите ще бъдат реинвестирани в Украйна?

Един интригуващ момент, подчертан от украинското правителство, е, че през първото десетилетие на инвестиционния фонд за възстановяване печалбите ще бъдат „изцяло реинвестирани в украинската икономика“, било то в нови проекти или във възстановяване. Това би могло да бъде потенциално значимо, ако няма финансова полза за САЩ в продължение на 10 години. Тази разпоредба обаче изглежда не е включена в споразумението, подписано във Вашингтон, въпреки че по-късно може да бъде част от допълнителна „техническа“ сделка. След този първоначален 10-годишен период Киев казва, че печалбите могат да бъдат разпределени между партньорите.

Преди руската инвазия през февруари 2022 г., изкопеамите съставляваха 6,1% от БВП на Украйна и 30% от нейния износ.

Тя е дом на различни „критични“ минерали, наречени така заради употребата им в технологичното производство, отбранителните системи и зелената енергия, като примери за това са мед, никел, литий и титан.

Според Европейската комисия, през 2019 г. Украйна е доставила 7% от световния титан, който се използва за изграждане на атомни електроцентрали и самолети.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK