Тази година "почти сигурно" ще бъде най-топлата от 125 000 години, предаде Ройтерс, като цитира учени от Европейския съюз (EС). Те направиха това предположение, след като данни показаха, че този октомври е бил най-топлият в историята.

Миналият месец е преминал предишния октомврийски температурен рекорд от 2019 г. с огромна разлика, казват от Европейската служба за климатичните промени "Коперник", пише БТА.

"Рекордът беше подобрен с 0,4 градуса по Целзий, което е огромна разлика", обясни заместник-директорът на институцията Саманта Бърджис.

Снимка: БГНЕС

Тя определи октомврийската температурна аномалия като „много екстремна“.

Топлото време е резултат от продължаващото отделяне на парникови газове от човешката дейност в съчетание с появата на природния феномен „Ел Ниньо“ тази година. Той затопля повърхностните води в източната част на Тихия океан.

В световен мащаб средната температура на въздуха през октомври е била с 1,7 градуса по Целзий по-висока в сравнение със същия месец през 1850-1900 г. - период, който от "Коперник" определят като прединдустриален.

Рекордният месец октомври означава, че 2023 г. вече "почти сигурно" ще бъде най-топлата година, откакто се води статистика. Предишният рекорд е на 2016 г. - друга година, в която действаше „Ел Ниньо“.

Снимка: iStock

Данните на "Коперник" са от 1940 г. По-дългосрочните данни от научната експертна група на ООН за климата включват показатели от източници като ледени ядра, пръстени на дървета и находища на корали.

Единственият друг път преди октомври, когато месец е поставял температурен рекорд с толкова голяма разлика, е септември 2023 г.

"Септември наистина ни изненада, така че след миналия месец, е трудно да се определи дали се намираме в ново състояние на климата. Но сега рекордите продължават да падат и ме изненадват по-малко, отколкото преди месец", казва Бърджис.

Снимка: pexels.com

Изменението на климата подхранва все по-разрушителни екстремни явления. Тази година имаше наводнения, които отнеха живота на хиляди хора в Либия, тежки горещини в Южна Америка и най-лошият сезон на горските пожари в Канада, припомня Ройтерс.

Въпреки че страните си поставят все по-амбициозни цели за постепенно намаляване на вредните емисии, досега това не се е случило. В световен мащаб нивата на въглероден двуокис достигнаха рекордно високи стойности през 2022 г.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement