Месец юли през 2023 г. е най-горещият регистриран досега в историята ни, както и за последните 120 000 години, твърдят учени, цитирани от Си Ен Ен.
Данните са категорични дори преди юли месец да е приключил.
Жегата през настоящия юли месец е била толкова драматична, че бие всички досегашни рекорди. Човечеството е преживяло най-топлите три седмици досега… и най-горещите за последните 120 000 години.
Обикновено тези рекорди, които следят средната температура на въздуха по целия свят, се подобряват със стотни от градуса. Но температурата през първите 23 дни от юли месец средно е била 16,95 градуса по Целзий – много над предишния рекорд от 16,63 градуса през юли 2019 г.
Данните, с които се сравнява са от 1940 г. насам, но много учени са категорични, че това е най-топлият месец на планетата ни за стотици хиляди години.
На много места в Съединените щати бяха регистрирани 50 градуса по Целзий. Смъртните случаи заради екстремните температури нараснаха главоломно.
За разлика от предишни горещи вълни, този път има и много ранени и то по най-необичайната причина – има хора с екстремни изгаряния.
В Средиземноморието повече от 40 души са починали, като на този фон целият регион е засегнат от мощни горски пожари.
Появата на „Ел Ниньо“ – природно климатично явление със затоплящ ефект, все още не е повлияла значително на температурите. Учените казат, че през 2024 г. това ще изиграе значителна роля и летните температури вероятно ще са още по-високи.
Температурите на океанската вода също са безпрецедентно високи.
И в същото време учените припомнят, че тези температури ще ни струват хладни в сравнение с това, което предстои, ако не спрем влиянието на човешката дейност върху климата.