На 24 май славянските народи отдават почит към делото на Кирил и Методий и на едно специално място в Рим - базиликата „Санта Мария Маджоре“. Делото на светите братя е увековечено с възпоменателни плочи на Базиликата. През 867 година солунските братя предприемат апостолска мисия, която ги води до центъра на християнския свят.

„Когато честваме 24 май, няма как да не се върнем в онези трудни години, в които са светителствали светите братя Кирил и Методий със свето себежертвено дело, което са посветили изцяло на отстояването на правото на всички българи да могат да чуят словото Божие на разбираем за тях език“, обясни пред bTV митрополит Антоний.

От олтара на Базиликата, Папа Адриан II дава висока оценка на тяхното дело, и прочитайки част от преводите, той утвърждава славянския език за литургично служене. Така новата писменост е одобрена и старославянският език става официален. Кирил остава в Рим, приема монашеството, а няколко години по-късно се разболява и на 14 февруари 869 г. умира. По нареждане на папата е погребан с папски почести в базиликата „Сан Клементе“, недалеч от Колизеума, където и до днес се пазят мощите му.

Снимка: bTV

„За нас те са не само велики светила, но те са и преди всичко едни дипломати, посланици на Христос сред всички славиански народи“, добави митрополит Антоний.  

 

Снимка: bTV

През 1980г. Папа Йоан Павел II с Апостолическото писмо провъзгласява Кирил и Методий за покровители на Европа.

Днес в „Санта Мария Маджоре“ се стичат хиляди туристи от признателните славянски народи, почит отдават и официалните делегации.