Милиони хора по света отбелязват Деня на Земята и празнуват движението за опазване на околната среда. Началото на събитието е поставено през 1970 г. в Съединените щати, а сега се чества в цял свят.
Темата тази година е „Планетата срещу пластмасата“ и цели да насочи вниманието към вредите от пластмасите за здравето ни и за планената.
Как започва Денят на Земята?
Денят на Земята е глобално събитие, което има за цел да подчертае значението на опазването на околната среда. То се провежда всяка година на 22 април.
Инициативата е създадена през 1970 г. от Гейлорд Нелсън, американски сенатор и природозащитник, и Денис Хейс, студент в Харвардския университет.
И двамата споделят нарастваща загриженост относно екологичните щети в САЩ като тези, причинени от големия нефтен разлив през 1969 г. в Санта Барбара, Калифорния.
Те измислят Деня на Земята като начин да привлекат обществеността и да поставят екологичните въпроси в националния дневен ред.
По време на първия Ден на Земята по улиците на САЩ излизат 20 милиона души. През 1990 г. Денят става глобално събитие и според организаторите в момента в него участват над един милиард души от всички възрасти в близо 200 държави.
В България отбелязваме Деня на Земята от 1993 година. Тази година това се случва със специална изложба на Моста на влюбените в столицата.
Проектът „Ледовете на Антарктика“ на Марина Великова включва снимки, заснети по време на 32-ата експедиция на Българския антарктически институт, ръководена от професор Христо Пимпирев.
Какво се случва за Деня на Земята тази година?
Темата на Деня на Земята през 2024 г. е „Планетата срещу пластмасата“ и има за цел да повиши осведомеността относно вредите от замърсяването с пластмаси за здравето на хората и планетата.
Предишни събития обхванаха редица въпроси, свързани с околната среда, от изменението на климата и чистата енергия до защитата на видовете и ползите от засаждането на дървета.
Тазгодишният фокус е в навечерието на историческия договор на ООН за пластмасите, който се очаква да бъде договорен до края на тази година.
Повече от 50 държави, сред които и Обединеното кралство, призоваха за прекратяване на замърсяването с пластмаси до 2040 г.
Организаторите на Деня на Земята обаче искат да стигнат по-далеч и призовават за 60% намаление на производството на всички пластмаси до 2040 г.
Какво постигна Денят на Земята?
В рамките на няколко години след първия Ден на Земята през 1970 г. беше създадена Агенцията за опазване на околната среда на САЩ и бяха приети или значително подсилени няколко закона за околната среда, като например Законът за чистия въздух.
По-скорошните събития включват засаждане на стотици милиони дървета, подпомагане на фермерите с устойчиви земеделски практики и стартиране на проекти за повишаване на климатичната грамотност по целия свят.
Някои наблюдатели посочват и значението на Деня на Земята за изтласкването на екологичните въпроси в националните и международните програми.
През 2016 г. Денят на Земята бе избран символично за официалното подписване на знаковото Парижко споразумение за климата, което беше договорено в края на 2015 г. Това беше първият път, в който страните по света имаха колективно договорени цели за ограничаване на глобалното затопляне.
Какво казват критиците за Деня на Земята?