Екоактивисти се събраха на нюйоркския площад "Таймс" по повод Деня на Земята и призоваха за действия срещу глобалното затопляне и за ограничаване на използването на пластмаса, а защитници на околната среда по целия свят засаждаха дървета и събираха отпадъци, за да отбележат международния празник, предаде Ройтерс.
Тази година Денят на Земята се проведе на фона на екстремни метеорологични условия с рекордно високи температури в Тайланд и гореща вълна в Индия, където в края на миналата седмица най-малко 13 души, участвали в церемония, починаха от топлинен удар.
Средните глобални температури могат да достигнат рекордни стойности през тази и следващата година, предупреждават учени, цитирани от БТА.
Активисти от организацията "Бунт срещу унищожението“ се събраха в британската столица, за да дадат началото на четиридневна акция. Същевременно около 30 000 души подкрепиха провеждането на мирни шествия и митинги, чиято стратегия е различна от тази на "Бунт срещу унищожението“ – движение, известно с деструктивните си действия като блокиране на пътища, хвърляне на боя и чупене на прозорци.
Денят на Земята бе отбелязан с много мероприятия по целия свят. Имаше мащабни кампании за почистване на езерото Дал в индийския град Сринагар и пострадалия от урагана Кейп Корал във Флорида.
В Перу шамани направиха жертвоприношение на Майката Земя (Пачамама). Те танцуваха около глобус от папиемаше с жълти цветя и дрънкалки в ръце, изпълнявайки ритуал за пречистване.
Ню Йорк наложи 5-часова забрана за движение на коли на най-малко 31 места в града. Във Вашингтон се проведе шествие на Алианса за климатична справедливост, като демонстрантите призоваха за прекратяване на използването на изкопаемите горива.
Засега правителствата не успяват да изпълнят обещанието си по Парижкото споразумение от 2015 г. да ограничат глобалното затопляне, отбелязва Ройтерс. Същевременно светът преживява сериозни кризи като пандемията от коронавирус, войната в Украйна, недостига на храни и обтегнатите отношения между Китай и САЩ – двете страни, произвеждащи най-много парникови газове.
Според доклад на Междуправителствения комитет по изменение на климата (IPCC) към ООН планетата е на път да се затопли с повече от 1,5 градуса по Целзий спрямо прединдустриалния период. Това е ключов праг, отвъд който Земята ще бъде подложена на още по-разрушителни въздействия.