24 часа, в които милиони души по света отдават почит на природата и се опитват да възстановят хармонията с околната среда, да разкажат за проблемите ѝ и да насочат светлините на прожекторите върху климатичните промени и екологичните катастрофи. За 53 път 22 април е посветен на Деня на Земята.

От 1970 г. международната общност отбелязва събитието, за да демонстрира подкрепа към опазването на околната среда. Тази година глобалната кампания се провежда под надслов „Инвестираме в нашата планета“.

Денят на Земята
Снимка: iStock

Фокусът на Деня на Земята 2023 г. е насочен към спасяване на човечеството от климатичната криза и създаване на зелена икономика за всички, като вниманието е насочено към всяка държава по света.

Как може да се включите?

Идеите да помогнем обществото да бъде в хармония с природата отново са безкрайни. Ето и някои от тях:

Да засадим дърво;

Да намалим използването на пластмаса;

Да помислим какво да променим в ежедневието си, за да бъдем в полза на природата;

Да насърчаваме инвестирането в производството на енергия от възобновяеми източници;

Да намалим потреблението на електроенергия както в дома, така и на работното място;

Да се включим в почистването на околната среда.

Мрежата за Деня на Земята е създала и интеркативна карта, където може да посочите какво събитие планирате и да го отбележете, както и да проследите с какви инициативи милиони хора по света отбелязват Денят на Земята.

За социалните мрежи е създаден хаштага #earthday2023.

Как възниква честването на Денят на Земята?

Концепцията за Деня на Земята е създадена за първи път от американския сенатор Гейлорд Нелсън. Това се случва, след като той става свидетел на опустошенията от разлива на петрол край бреговете на Санта Барбара, Калифорния, през 1969 г.

Денят на Земята
Снимка: iStock

Вдъхновен от студентското антивоенно движение, сенатор Нелсън иска да влее енергията на студентските антивоенни протести в зараждащото се обществено съзнание за замърсяването на въздуха и водата, пише сайтът на Денят на Земята.

Нелсън обявява идеята за „национална инициатива за опазване на околната среда“ пред всички медии и привлича за съмишленици.

С надеждата да разшири обществената информираност за замърсяването на въздуха и водата сенатор Нелсън ръководи екологични акции в кампусите на университетите в цялата страна - подкрепен от активиста Денис Хейс и конгресмена Пийт Макклоски.

На 20 април 1970 г. 20 милиона американци излизат по улиците, за да демонстрират своята съпричастност към опазването на околната среда. Хиляди университети организират протести срещу влошаването на околната среда.

Историческото първо отбелязване на Денят на Земята постига обединение на републиканци и демократи, богати и бедни, различни организации, студенти и доброволци, застанали заедно зад идеята за опазване на заобикалящия ни свят.

Денят на Земята
Снимка: iStock

Няколко години по-късно, през 1990 г. група от лидери в областта на околната среда се обръщат към активиста Денис Хей с молба отново да се организира още една мащабна кампания за планетата. Така Денят на Земята става глобален, като в отбелязването се включват 200 млн. души от 141 държави. Така се дава тласък на усилията за рециклиране в световен мащаб.

След десетилетия с успешни инициативи днес Денят на Земята е най-голямата световна кампания, случваща се ежегодно на 22 април. Всяка година Денят на Земята се отбелязва от над 1 млрд. души.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement