Инспектор Муниш Пратап Сингх се кани да приключи смяната си около 22:00, когато безпомощен баща го вика с необичайна молба. „Бихте ли могли да донесете торта за рождения ден на сина ми? Днес той има рожден ден и е наистина много тъжен“, казва бащата.
Инспектор Сингх не е свикнал да се занимава с подобни желания, но това не са обикновени времена. Всички магазини в неговия район са затворени. След кратък размисъл той се обажда на познат сладкар и се сдобива с мечтаната торта.
„Разбрах, че усилието си е струвало, когато видях щастието, изписано на лицето на момчето. Аз и екипът ми веднага забравихме колко сме уморени“, разказа той.
Актове на доброта
Инспектор Сингх не е сам в този акт на доброта. Много други полицаи в Индия доставят торти за рожден ден на деца и възрастни хора, раздават храна и лекарства на бездомните и нуждаещите се.
Полицаите се превръщат и в певци – изпълняват популярни боливудски песни на високоговорители, за да мотивират и забавляват хората в изолация.
Видеоклипове с подобни жестове стават хит в социалните мрежи. В знак на признателност индийците обсипват с цветя пазителите на реда.
Но тези сърдечни истории за добротата по време на пандемията са само едната страна на монетата.
Другата страна на монетата
В началото на кризата органите на реда в Индия нееднократно бяха обвинявани в използване на прекомерна сила, корупция и злоупотреби с правата на човека.
Повече от 1000 полицаи са с положителен тест за коронавирус в щата Махаращра, а най-малко четирима са починали. В Делхи има повече от 100 случая на зараза сред органите на реда, починал е полицай на 31 години.
Страхът от инфекция е реален, казва инспектор Сингх, но понякога методите, използвани за спиране на разпространението на вируса, също създават проблеми.
Индия наложи едни от най-строгите мерки за борба с COVID-19 и на полицаите бяха дадени широки правомощия, за да следят спазването на всички забрани. В някои случаи те злоупотребяваха с тези правомощия и буквално пребиваха хора на улицата.
Сингх казва, че това са единични инциденти. „Като цяло хората започнаха да се доверяват и дори се възхищават на полицаите“, добавя той.
Уравнение с две неизвестни
И така, какво е променило ситуацията? „Между полицията и обществеността винаги е имало недостиг на доверие“, смята Гопал Хосур, бивш главен инспектор на полицията в щата Карнатака.
Но пандемията, според него, е помогнала на полицията да покаже човешката си страна. „Полицаите станаха първата точка за контакт за хора в беда. Те работят дълги часове и имат невероятно чувство за дълг и солидарност“, казва той.
Но ще продължи ли това нарастващо доверие?
Джейкъб Пъносе, бивш полицай в щата Керала, казва, че е „предпазлив оптимист“. Според него, пандемията няма да бъде преодоляна скоро. „Така че ще е интересно да видим колко дълго трае тази нова идея за полицейска дейност в общността“, казва той.
Възможността за приемственост, според него, зависи от висшите офицери: „Те трябва да научат важни уроци от пандемията и да подготвят полицията за бъдещето“.
„Спечелихме това доверие много трудно и не бива да го губим лесно“, казва и инспектор Сингх.