Нобеловата награда за мир беше присъдена на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО), натоварена с една от ключовите роли в ликвидирането на сирийския химически арсенал.
Малко по-рано организацията бе посочена от норвежката държавна телевизия сред фаворитите за отличието часове преди да бъде обявен лауреатът, предаде АФП.
Организацията, която бе натоварена с наблюдението на операцията по унищожаване сирийския химически арсенал, е основана през 1997 г., за да съблюдава изпълнението на Конвенцията за забрана на химическите оръжия, която бе подписана на 13 януари 1993 г.
„При все че конфликтът в Сирия все още може да се нарече кървава баня, очертава се решение, засягащо химическите оръжия на страната", посочва NRK на своя сайт в световната мрежа.
ОЗХО със седалище в Хага обединява практически всички държави по света - основната й мисия е да проверява унищожаването на всички съществуващи химически оръжия и да взема подходящи мерки за спиране на производството на такива оръжия, сочи информация от сайта на организацията.
Дейността й е твърде актуална, тъй като ОЗХО е натоварена от Съвета за сигурност да следи ликвидирането на мащабния химически арсенал на сирийския режим и на съответното оборудване, което трябва да стане до 30 юни 2014 г.
Тези оръжия за масово унищожаване, които не правят разлика между военни и цивилни, според САЩ са били използвани на 21 август и са отнели живота най-малко на 1429 души. Опозицията и Западът обвиниха Дамаск, който отрече, но под натиск на Русия прие да унищожи химическия си арсенал.
Сред останалите вероятни лауреати бяха посочени младата пакистанска защитничка на женските права Малала Юсуфзай, чиято възраст обаче (16 години) може да намали шансовете й, и конгоанският лекар Денис Мукведже, който подпомага изнасилени жени в източната част на Демократична република Конго.
В Осло се споменават също имената на беларуския правозащитник Алес Беляцки, хвърлен в затвора от властите на страната си, и на руските правозащитнички Людмила Алексеева, Светлана Ганнушкина и Лиля Шибанова, допълва АФП.