В Южна Азия живеят най-много „деца булки“ в света, сочат оценки, публикувани от УНИЦЕФ. Това се дължи на увеличения финансов натиск и затварянето на училища поради COVID-19, което принуждава семействата да омъжват малките си дъщери.
В региона има 290 млн. „деца булки“, което е 45% от общия брой в световен мащаб, съобщи агенцията за децата към ООН, цитирана от Ройтерс, като призова за повече усилия за прекратяване на тази практика.
„Фактът, че Южна Азия е на първо място в света по брой на детските бракове, не е нищо друго освен трагедия. Детските бракове лишават момичетата от възможността да учат, излагат на риск здравето и благосъстоянието им и застрашават бъдещето им“, заяви в изявление Ноала Скинър, регионален директор на УНИЦЕФ за Южна Азия.
Според проучването на ООН много родители виждат брака като най-добрата възможност за дъщерите си, които имат ограничени възможности да учат по време на локдауните. Проучването установява също, че по време на пандемията семействата са били принудени от финансовото напрежение да омъжват дъщерите си млади, за да намалят разходите вкъщи.
Законната възраст за сключване на брак за жените е 20 години в Непал, 18 години в Индия, Шри Ланка и Бангладеш и 16 години в Афганистан. В Пакистан е 16 години, с изключение на провинция Синд, където минималната възраст е 18 години.
Агенцията заяви, че потенциалните решения на проблема включват въвеждане на мерки за социална защита, за да се противодейства на бедността, защита на правото на всяко дете на образование, осигуряване на адекватна рамка за прилагане на закона и полагане на повече усилия за справяне със социалните норми.