След четиридневна обиколка на Европа президентът на САЩ Барак Обама пристигна в Саудитска Арабия, за да увери ключовия си съюзник в Персийския залив, че ангажиментите на САЩ към Близкия изток остават непоколебими, предаде АП. Централно събитие на визитата е срещата и вечерята на Обама с възрастния крал на арабската монархия Абдула в неговия лагер в пустинята.

САЩ и Саудитска Арабия имат близки отношения от десетилетия. Напоследък обаче сред саудитците се засилват опасенията от опитите на Обама за затопляне на връзките с Иран и от недостатъчната му ангажираност в усилията за прекратяване на гражданската война в Сирия.

Очаква се американският президент да обсъди с крал Абдула близкоизточния мирен процес и политическите трусове в Египет.

Дами зад волана

Правозащитните активисти в Саудитска Арабия призоваха повече жени да седнат зад автомобилния волан по повод посещението на Барак Обама. Целта на кампанията е не само да се дадат повече права на жените, но и да се разчисти път за по-широки демократични реформи.

Кампанията за разрешаване на жените да шофират започна преди шест месеца и е най-дългата подобна инициатива в саудитското кралство. По данни на организаторите през този период над 100 жени са се осмелили да седнат зад волана, за което свидетелстват снимките и видеозаписите, изпращани от самите тях на правозащитниците и качвани почти всекидневно в специален канал в онлайн портала за видеосподеляне „ЮТюб".

Според АП макар че категорично отказва издаването на шофьорски книжки на жени, правителството е смекчило реакцията си към кампанията за жени-шофьори. При първата такава кампания през 1990 г. зад волана седнаха около 50 жени, които бяха арестувани за един ден, паспортите им бяха конфискувани, а онези, които работеха, бяха уволнени.

През 2011 г. около 40 жени шофираха открито, за да подкрепят жена, която беше арестувана след като разпространи онлайн видео, в което кара кола. Една от протестиращите беше арестувана и осъдена на 10 удара с камшик, но присъдата беше отменена от краля.

Тази седмица над 70 члена на американския Конгрес призоваха с писмо президента Обама да постави въпроса за човешките права при срещите си в Рияд и да се срещне с жени активистки. В официалната програма на президента, обявена от Белия дом, обаче са залегнали само срещи с крал Абдулах и персонала на американското посолство.

Международната правозащитна организация „Амнести интернешънъл" от своя страна отправи призив към Обама да избере жена шофьор за визитата си в Саудитска Арабия - инициатива, която едва ли ще се реализира, тъй като американският президент пристига в Саудитска Арабия за пръв път от 2009 г. с намерение да затопли обтегнатите отношения между САЩ и арабския им съюзник, посочва АП.

Според правозащитни активисти, макар че няма видими реформи, темата за правата на жените в Саудитска Арабия вече не е табу и за нея открито се говори в саудитските медии.

Активистите смятат, че разрешаването на жените да карат кола ще насърчи и други кампании за граждански права и реформи в Саудитска Арабия, където строгият вариант на исляма, известен като уахабизъм, е висш закон. Съгласно правилата на уахабизма, за да карат кола, да пътуват, да получат образование, да се омъжат и дори да се подложат на някои хирургични операции, жените се нуждаят от разрешение на мъж - обикновено съпруг, баща, брат или син.