Папа Франциск проведе среща с активисти на ЛГБТК общността. Те призоваха да се отмени църковната забрана за здравните грижи за утвърждаване на пола за транссексуалните.

Необичайната среща продължи 80 минути и се състоя в къщата за гости във Ватикана, в която живее папата. В срещата се включи и католическа монахиня, която работи с представители на ЛГБТК общността. 

Участваха и член на транссексуалната общност, и американска лекарка, която помага за управлението на клиника за терапии за утвърждаване на пола, съобщава БТА.

„Наистина исках да споделя с папа Франциск радостта, която изпитвам като транссексуален католик“, казва Майкъл Сенет, който взе участие в срещата.

Сенет, транссексуален мъж от Бостън, каза, че е споделил с папата, че се радва, че е бил подложен на хормонозаместителна терапия и че е преминал през операции, за да се почувства накрая комфортно в тялото си.

След срещата днес монахинята Дженин Грамик заяви, че „посланието наистина е, че трябва да се вслушваме в преживяванията на транссексуалните хора“. Грамик е съоснователка на организацията, помолила за въпросната среща. Тя каза, че разговорът с Франциск е показал, че „църквата върви напред, че тя се приобщава към съвременната епоха“.

Снимка: Reuters

Работата на Грамик с католиците от ЛГБТК общността е предизвиквала гнева на Ватикана и на американски католически служители в продължение на десетилетия, включително на папа Бенедикт XVI. Но монахинята е започнала кореспонденция с Франциск, който за първи път я прие във Ватикана миналата година.

Необичайната среща не беше включена в официалния дневен ред на папата. Тя се проведе 6 месеца, след като доктриналната служба на Ватикана категорично отхвърли грижите за утвърждаване на пола, тъй като те рискуват да застрашат уникалното достойнството, което човек получава от момента на зачеването.

 

Тогава ЛГБТК групите остро разкритикуваха това становище на Ватикана и заявиха, че доктриналната служба не е потърсила мнението на транссексуалните хора.

На Франциск, който е на 87 години, се приписва заслугата да накара Католическата църква да възприеме по-приветлив подход към ЛГБТК общността и да позволи на свещениците да благославят при конкретни случаи еднополови двойки.

Но по-рано тази година той също така използва силно унизителен термин за хората от ЛГБТК общността, за което после Ватиканът се извини от негово име.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK