НАСА приветства завръщането на космическия кораб „Старлайнър“ на „Боинг“, който се приземи без екипаж в пустинята на Ню Мексико късно в петък, с което завърши 3-месечната тестова мисия, затруднена от технически проблеми.

„Чудесно е, че „Старлайнър“ се прибра у дома. Безопасното и успешно кацане беше точно това, което искахме“, заяви Джоел Монталбано от НАСА на пресконференция.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Те принудиха астронавтите, изпратени с него на Международната космическа станция (МКС), да останат там до февруари 2025 г., пише Ройтерс.

Представители на „Боинг“ не присъстваха на пресконференцията и журналистите поставиха въпроса за тяхното отсъствие.

Попитан дали има разрив в отношенията между НАСА и „Боинг“, Монталбано заяви, че техни мениджъри са били в контролната зала след кацането и добави, че „Боинг“ е „поел ангажимент да продължи работата си с нас“.

Вместо 8-дневен тест – 8-месечна мисия

Астронавтите на НАСА Буч Уилмор и Суни Уилямс, които станаха първият екипаж, летял със „Старлайнър“ през юни, останаха на МКС, докато „Старлайнър“ автономно се откачи, започвайки 6-часово пътуване към Земята с помощта на маневрени двигатели, които НАСА миналия месец сметна за твърде рисковани за екипажа.

Астронавтите Буч Уилмор и Суни Уилямс.
Снимка: EPA

Въпреки че мисията беше замислена като последен изпитателен полет, преди НАСА да сертифицира „Старлайнър“ за рутинни мисии, решението на агенцията от миналия месец да не допусне астронавти до капсулата поради опасения за безопасността постави пътя на сертифициране на космическия кораб в несигурност.

Решението за връщане на „Старлайнър“ без астронавтите не е минало без противоречия, заявиха от НАСА.

Космическият кораб „Старлайнър“.
Снимка: EPA

„Бих казал, че винаги, когато има такъв вид решение, има известно напрежение в стаята“, каза Стив Стич.

„От човешка гледна точка всички ние се чувстваме щастливи от успешното кацане. Но има частица от нас, която би искала да се случи така, както го бяхме планирали. Бяхме планирали мисията да се приземи с Бъч и Суни на борда“, казва още той.

Астронавтите Буч Уилмор и Суни Уилямс.
Снимка: EPA

Буч Уилмор и Суни Уилямс, които са снабдени с допълнителна храна и провизии на МКС, ще се върнат на Земята с кораб на SpaceX през февруари 2025 г. Така това, което първоначално трябваше да бъде 8-дневен тест, се превърна в 8-месечна мисия за екипажа.