Космическият кораб „Старлайнър“ на „Боинг“ завърши пътуването си обратно към Земята, но астронавтите, които трябваше да превозва, остават на Международната космическа станция (МКС).
Капсулата, която претърпя технически проблеми след изстрелването си с Буч Уилмор и Суни Уилямс на борда, беше счетена за твърде рискова, за да отведе астронавтите у дома, пише Би Би Си.
Вместо това те ще се върнат със SpaceX Crew Dragon, но не по-рано от февруари, удължавайки 8-дневния престой на МКС до осем месеца.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
След завръщането на „Старлайнър“ говорител на НАСА заяви, че е доволен от успешното кацане, но съжалява, че то не е протекло по първоначалния план.
Полетът обратно е продължил шест часа.
След като навлезе отново в земната атмосфера, бяха използвани парашути, за да се забави спускането му в космическото пристанище Уайт Сендс в Ню Мексико в събота.
По-рано от НАСА съобщиха, че Буч и Суни са в добро настроение и поддържат редовен контакт със семействата си.
Това беше първият изпитателен полет на космическия кораб „Старлайнър“ с астронавти на борда. Но скоро след излитането му от Кейп Канаверал във Флорида на 5 юни той бе засегнат от проблеми.
В капсулата се появиха течове на хелий, който изтласква горивото в задвижващата система, а няколко от двигателите ѝ не работеха правилно. Инженерите на „Боинг“ и НАСА прекараха месеци в опити да разберат тези технически проблеми, но в края на август американската космическа агенция реши, че „Старлайнър“ не е достатъчно безопасен, за да върне астронавтите у дома.
„Боинг“ публикува изявление, в което признава работата, която екипите на „Старлайнър“ са свършили и ще „прегледа данните и ще определи следващите стъпки“ за развитие на програмата.
Твърди се, че е имало „напрежение в стаята“ между „Боинг“ и НАСА, докато се е взимало решението астронавтите да не се приберат у дома със „Старлайнър“, като от „Боинг“ са заявили, че техният космически кораб може да се върне безопасно.
Планът да се използва конкурентната компания SpaceX доведе до значително забавяне на завръщането на астронавтите. Допълнителното време е необходимо, за да може SpaceX да изстреля следващото си превозно средство, чието излитане е планирано за края на септември.
На борда му трябваше да има четирима астронавти, но вместо това ще пътуват двама. Това оставя място за Буч и Суни да се присъединят към тях и да се върнат през февруари следващата година.
Ръководителят на МКС заяви, че астронавтите се адаптират добре към продължителната си мисия. И двамата вече са преминали два продължителни престоя в Космоса. Те вече разполагат с цялото оборудване, необходимо за непланирания им осеммесечен престой.
Проблемите със „Старлайнър“ несъмнено са удар за „Боинг“, който търпи финансови загуби, тъй като се опитва да възстанови репутацията си след последните инциденти по време на полет и два фатални инцидента преди пет години.