Първият космически полет на „Боинг“ с екипаж беше отложен само два часа преди изстрелването за проверка на безопасността. Проблемът не е бил с космическия кораб „Старлайнър“ на „Боинг“, който се намира на върха на ракетата, твърдят служители на НАСА.
Астронавтите Бъч Уилмор и Суни Уилямс вече са били на позиция в капсулата „Старлайнър“, когато е взето решение за спиране поради потенциален проблем с предпазен клапан за кислород в ракетата „Атлас“, управлявана от United Launch Alliance (ULA).
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Полетните инженери откриха, че клапанът се е отварял и затварял бързо в периода преди изстрелването и затова обратното броене беше прекъснато, съобщават от американската космическа агенция, цитирани от Би Би Си.
„Отказвам се от днешния опит за изстрелване. Както съм казвал и преди, първият приоритет на НАСА е безопасността. Ще изстреляме, когато сме готови“, написа в Х ръководителят на НАСА Бил Нелсън.
Standing down on tonight’s attempt to launch #Starliner. As I’ve said before, @NASA’s first priority is safety. We go when we’re ready. https://t.co/KIasomZG66
— Bill Nelson (@SenBillNelson) May 7, 2024
Летателният екип проучва данните, за да установи колко енергия е изразходвал клапанът. Ако той е надхвърлил експлоатационния си живот, ще трябва да бъде заменен, което според инженерите на ULA може да се направи за няколко дни.
Очакваше се космическият кораб да излети от Кейп Канаверал във Флорида и да се отправи към Международната космическа станция. Най-скоро нов опит за изстрелване може да бъде направен в петък, казаха от „Боинг“ в публикация в социалните медии.
Today's #Starliner launch is scrubbed as teams evaluate an oxygen relief valve on the Centaur Stage on the Atlas V. Our astronauts have exited Starliner and will return to crew quarters. For updates, watch our live coverage: https://t.co/plfuHQtv4l
— NASA (@NASA) May 7, 2024
„Боинг“ се надява да стане втората частна фирма, която може да осигури транспортирането на екипажи до и от Международната космическа станция, наред със SpaceX на Илон Мъск.
Компанията на Мъск беше първата, която постигна това през 2020 г. със своята капсула „Драгон“, с полет, който сложи край на почти десетилетие зависимост на САЩ от руски космически ракети.
Мисията на „Боинг“ вече е отлагана няколко години поради неуспехи в разработването на космическия кораб. Първият тестов полет на „Старлайнър“ без екипаж първоначално беше планиран за 2015 г., но в крайна сметка бе отложен за 2019 г.
Когато моментът дойде, софтуерни грешки доведоха до неизправност на вътрешния часовник, в резултат на което двигателите прегоряха. Беше изразходвано толкова много гориво, че капсулата не успя да достигне до Международната космическа станция.
Вторият опит беше планиран за август 2021 г., но отново беше отложен за май 2022 г. За това бе посочен проблем със задвижващата система.
Когато „Старлайнър“ най-накрая напусна Земята, той успя да изпълни цялата си мисия, но бяха изразени опасения относно работата на някои двигатели и охладителната система на кораба.