Западното крайбрежие на щата Флорида опустя след призив за евакуация заради урагана „Милтън“.

Националната гвардия е на терен в готовност да спасява хора.

Как болниците работят при такива условия – разказва българин, който работи като лекар във Флорида – д-р Анастас Ненов.

При предупреждение за природно бедствие болниците в щата активират своите спешни планове. 

„Ако се създаде ситуация – наводняване, торнадо, силна буря, тогава трябва ние да влезем в болницата и я заключват. Не може пациенти да влизат и да излизат. Лекарите и сестрите пренощуваме тук в болницата“, разказва д-р Ненов.

 

Българинът е бил на първа линия при три урагана досега. По време на работа в такава извънредна ситуация са се случвали неочаквани проблеми.

„Един път водата ни беше проблем, просто се замърси, влезе някаква контаминация, тръба се счупи, трябваше да импровизираме филтри на всички води в болницата. Един път генераторът имаше проблем, трябваше да донесем спешно втори генератор, за да поддържаме тока в болницата“, обяснява лекарят.

Според сънародника ни Флорида е един от най-подготвените щати за природни бедствия.

„За разлика от другите щати, практически на всеки няколко години става едно голямо събитие, така че ние имаме възможност да практикуваме и да планираме за такива събития. Който живее във Флорида, очаква това нещо. Не е ако, ами кога ще стане“, допълва д-р Ненов.

Властите определиха „Милтън“ като „урагана на века“. Повече от 5 милиона души бяха призовани да напуснат западното крайбрежие на Флорида – една от най-големите евакуации в историята на щата.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK