Афганистанска журналистка е изправена пред мрачно бъдеще. Кобра Хасани е подсъдима в Русия, а съдбата ѝ остава неясна. Изходът на процеса може да я постави пред риск да я убият в родината ѝ, защото не носи хиджаб и се е борила за правата на жените там, пише Би Би Си, като припомня и процеса, който е започнал от 2022 г. в Русия.

Афганистан е под контрола на талибаните от 2021 г., след като президентът на САЩ Джо Байдън изтегли войските си оттам.

След терористичните атаки от 11 септември 2001 г., по време на които ислямисти от „Ал Кайда“ взривиха кулите близнаци в Манхатън, САЩ заедно с партньорите си от НАТО започнаха военна кампания срещу талибаните и „Ал Кайда“.

Снимка: Ройтерс

През 2001 г. режимът на талибаните в Афганистан беше премахнат и с течение на времето в страната беше въведена избирателна система и нова конституция, целяща да гарантира правата на човека. Сраженията с талибаните продължиха през всичките 20 години.

Джо Байдън, който стана президент на САЩ през 2021 г., изтегли войските си от Афганистан. Талибаните завзеха Кабул, възстановиха режима си и организираха масови убийства на инакомислещите. Онези, които бяха съучастници на предишния режим, и всички жени се оказаха в особено трудно положение.

Именно по това време афганистанската журналистка Кобра Хасани решава да избяга от страната си. Когато талибаните завладяват няколко провинции в Афганистан, Кобра разбира, че трябва да се спасява и заминава първо за Таджикистан, а през октомври 2021 г. стига до Украйна. В Киев тя започва работа в университета в англоезичния факултет по икономика. Но няколко месеца по-късно Русия напада Украйна и започва да бомбардира Киев.

Днес тя и още 11 афганистанци са подсъдими в Санкт Петербург за опит да напуснат нелегално Русия и да заминат за Европа през пролетта на 2022 г. 

Бивша колежка на Хасани в Кабул заяви пред Би Би Си, че момичето ще бъде изправено пред затвор и изтезания, ако бъде депортирано. Но миграционните власти и съдилищата в Русия масово отказват на афганистанците временно убежище въз основа на удостоверения от руското външно министерство за „стабилизация“ в страната им.

Кобра решава да избяга от разкъсваната от войната държава и чрез контакти със сънародниците си се договаря, че ще бъде отведена в Полша срещу заплащане - момичето е уверено, че точно на полската граница в условията на война ще може да получи виза и да бъде легализирана.

Но вместо в Полша, тя се озовава в Луганск. Кобра твърди, че не е разбрала къде я водят, защото не знае руски език. В Луганск тя все още се надява да стигне до Полша. Нейни познати ѝ намерили по телефона таксиметров шофьор - заедно с двама мигранти, които никога преди това не била виждала.

Те тръгват, заобикаляйки граничните пунктове. Но се озовали не в Полша, а в руската столица. Кобрата твърди, че е разбрала това едва в Москва. Спътниците ѝ изчезнали и тя останала сама, казва адвокатът на момичето по собствените ѝ думи. Наложило се да наеме квартира и да чака инструкции от роднините си, които чрез верига от познати отдалеч се опитвали да ѝ помогнат да напусне Русия.

На 23 май 2022 г. 12 афганистанци са задържани в Санкт Петербург на паркинг в близост до морското пристанище. Според разследването те са имали намерение да влязат на територията на пристанището срещу подкуп, да заобиколят граничния контрол, да се качат на чуждестранен морски кораб и да отплават за някоя от страните от ЕС.

Към момента на започване на съдебния процес Кобра Хасани е на 27 години - тя прекарва рождения си ден в центъра за задържане и в съда. Нейната история е разказана за първи път от MR 7.

Кобра е израснала в Афганистан, учила е в девическо училище, завършила е международни отношения в университета и е работила като телевизионна журналистка в Кабул. Темите на нейната журналистическа работа са били свързани предимно със защитата на правата на жените.

Как е задържана афганистанската журналистка и как се движи делото?

В деня преди ареста си Кобра Хасани и трима непознати мъже пътуват с кола от Москва до Санкт Петербург. Останалите обвиняеми пътували по същия маршрут по различно време с други автомобили. Според обвинението трансферът от Москва до Санкт Петербург е бил организиран, а пътниците са били открити от техния сънародник Гулам Джелани Ахмад Уалид.

В Санкт Петербург те са предали парите и паспортите на беларуския гражданин Александър Мацулевич - той е съден по член за получаване на подкуп в размер на „най-малко 500 долара“. Граничарите ги хващат в микробус близо до пристанището - разследването смята, че са чакали да се качат на кораб.

Цялата група е обвинена в предварителен сговор, което увеличава максималната присъда за незаконно преминаване на границата от три на пет години. Тъй като афганистанците са обвинени само в „опит“ за извършване на такова престъпление, присъдата е намалена с една трета - грози ги от една година до три години и три месеца.

Кобра не признава вината си. Тя казва, че не е давала на никого никакви пари, а само паспорта си на посредника. Твърди, че ѝ е било обещано разрешение за напускане на страната, което тя е чакала, когато е била задържана. "Просто ме измамиха", пише тя пред Би Би Си.

Тя казва, че и своите спътници преди никога не е виждала. Всички те наистина били пристигнали в Санкт Петербург от различни региони на Русия, някои от тях учели, други живеели в страната от дълго време.

Кобра прекарва една година в ареста, докато защитата ѝ не обжалва отказа за удължаване на ареста.

Но още на следващия ден момичето отново е лишено от свобода, този път по дело за административно нарушение. Съдът постановява принудителното ѝ експулсиране от Русия поради липса на документи, разрешаващи пребиваването ѝ в страната. Кобра обяснява пред съда, че през април 2022 г. тя "се договорила в Украйна с таксиметров шофьор, че ще я закара до Полша, а той я докарал в Русия". Как и по какъв начин е пресякла границата, "тя не може да обясни", се казва в решението.

Момичето е изпратено в Центъра за временно задържане на чужденци (ЦВНЧ), за да изчака депортирането си. Парадоксално, но тя все още не може да бъде депортирана в Афганистан само заради наказателното дело.

Шансове за убежище и пътуване до Европа

Снимка: YouTube

В момента единственият начин Кобра да се спаси от отложената „принудителна депортация в Афганистан“ е тя да бъде заменена с „контролирано напускане“ (възможност за заминаване в трета страна), обяснява адвокат Мария Беляева.

В същото време смекчаването на наказателния член от НК оставя поне малък шанс на Кобра да получи временно убежище - макар да става дума за тежко  криминално досие, обяснява защитникът.

Хасани няма намерение да остава в Русия - тя казала на адвокатите си, че има годеник, който я чака в Германия. Тя не се и  нуждае от статут на бежанец, а от убежище за известно време - да оформи документите си и да напусне легално Русия - ако не за Европа, то за Австралия, където има роднини.

В Русия се отказва убежище на афганистански граждани, а съдилищата вече решават да експулсират афганистанци въпреки преките рискове за тях от режима на талибаните, ако човек е сътрудничил с тях, служил е в армията или полицията по време на присъствието на американците в Афганистан.

Снимка: Reuters

Властите отказват да предоставят подслон дори на тези, които имат пряк риск за живота в Афганистан, докато най-близките им роднини с руско гражданство живеят в Русия, казват още адвокат. В същото време миграционните власти цитират в решенията си удостоверения на Министерството на външните работи от 2021 г., според които "гражданските свободи са били системно нарушавани" преди идването на талибаните и че положението в страната се подобрява при управлението на талибаните.

От проучване на решенията на Би Би Си се вижда, че най-често в тях се признава, че опасенията на афганистанските граждани, че ще бъдат "преследвани или подложени на наказание, преследване, реални заплахи за сигурността или нечовешко отношение, ако бъдат върнати в страните си", не се потвърждават.