Едно от 12-те момчета, които бяха спасени от тайландска пещера през 2018 г., почина във Великобритания. Дуанпеч Промтеп, когото приятелите наричат Дом, е открит в безсъзнание в общежитието си в неделя и е откаран в болница. Момчето издъхва в лечебното заведение, предаде Би Би Си. Причината за неговата смърт все още не е неясна.
В края на 2022 г. той става част от футболната академия на Обединеното кралство.
Дом беше капитан на отбора на тайландските момчета, който заедно с треньора си, остана в капана на пещера за повече от две седмици преди 5 годни. Тя бе частично наводнена заради дъждове.
Изнемощялото, но усмихнато лице на Дом, беше уловено от светлината на водолаз, след като момчетата бяха открити в пещерата и този момент остана като един от най-запомнящите се кадри от забележителното спасяване, което привлече вниманието на целия свят.
През август миналата година съотборниците му се зарадваха, когато Промтеп съобщи, че е спечелил стипендия за футболната академия на Острова. Само шест месеца по-късно обаче те скърбят за своя приятел.
Майката на Дом съобщи тъжната вест на един от местните храмове в Тайланд, който отборът на момчето често посещава.
„Нека душата на Дом почива в мир“, се казва в публикация, която е придружена от снимки на футболния отбор с монаси.
Какво се случи през 2018 г.?
След тренировка по футбол на 23 юни 2018 г. отбор на „Дивите глигани“ се състезава до пещерата Там Луанг с велосипеди. Това е едно от любимите места на момчетата.
Те влизат в нея, но внезапна буря блокира младежите и треньора им вътре.
„Дивите глигани“ остават девет дни на тъмно и без храна. След отчаяно търсене, в което участват над 10 000 души, водолази достигат до футболистите.
Промтеп навърши 13 години, докато беше в капана на пещерата. Неговите съотборници тогава бяха на възраст между 11 и 16, а треньорът им - на 25.
Момчетата опитваха да изкопаят дупки с камъни, през които да излязат. През това време треньорът им ги учеше на техники за медитация, за да им помогне да останат спокойни и да използват възможно най-малко въздух.
Спасяването беше отразено по целия свят, а по-късно историята беше пресъздадена във филми и книги.