Мистериозен вид магма, открита в изчезнали вулкани, разпръснати по света, може да съдържа изобилие от редкоземни елементи, които са ключови за направата на електрически превозни средства, вятърни турбини и други чисти технологии.

Това се описва в нов научен доклад, публикуван във вторник и цитиран от Си Ен Ен.

Редкоземните елементи като лантан, неодим и тербий са от решаващо значение за това светът да прекъсне дългата си и разрушителна връзка с нагряващите планетата изкопаеми горива, посочва изданието.

Посочените елементи всъщност не са толкова редки, но извличането им може да бъде предизвикателно, тъй като често се срещат в ниски концентрации.

Докато търсенето им нараства, много държави се борят да намерят нови източници, за да прекъснат зависимостта си от Китай, който в момента доминира във веригата на доставки.

Снимка: iStock

Новото проучване „потенциално отваря нов път за извличане на редки земни елементи“, коментира Майкъл Аненбург, научен сътрудник в Австралийския национален университет и автор на изследването.

То е вдъхновено от миналогодишно откритие на огромно находище на редкоземни елементи в Кируна в Арктическа Швеция - миньорски град, разположен върху огромна маса от желязна руда, образувана преди около 1600 милиона години след интензивна вулканична дейност.

 

За учените от Австралийския национален университет и Университета на Китайската академия на науките това повдигна голям въпрос - защо редкоземните елементи са били там?

„Никога не сме виждали богата на желязо магма да изригва от активен вулкан, но знаем, че някои изгаснали вулкани, които са на милиони години, са имали този енигматичен тип изригване“, коментира Майкъл Аненбург.

Снимка: Australian National University

Учените симулират камера с магма в лаборатория, използвайки синтетична скала със състав, подобен на тези изчезнали вулкани. Те я поставили в пещ под налягане и я нагрели до изключително високи температури.

След като скалата се разтопи и стане „магматична“, богатата на желязо магма абсорбира всички редкоземни елементи от заобикалящата я среда.

Според проучването тази богата на желязо магма е до 200 пъти по-ефективна при концентрирането на редкоземни елементи от магмата, която обикновено изригва от обикновени вулкани.

Учените смятат, че може да има неизследвани находища на редкоземни елементи в изчезнали вулкани по целия свят, включително в Съединените щати, Чили и Австралия.

От такива вече се добива желязна руда, а ресурсът позволява печалби както за компаниите, така и за околната среда, посочва  Аненбург.

Учените се се опитват да имитират естествена среда, за да разберат как тези редкоземни елементи всъщност могат да се натрупат на малко място в цялата кора.

Това ще бъде ценна информация за геолозите в областта, за да им помогне да намерят богати, икономически жизнеспособни находища, които биха могли да помогнат за разнообразяване на веригата за доставки на редки земни елементи.